Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Analytici: Za rekordně nízkým počtem nezaměstnaných úřady práce

O rekordně nízký počet nezaměstnaných Čechů v červnu se zasloužily úřady práce, které umístily téměř 10.000 lidí. Zpomalování růstu ekonomiky se podle analytiků oslovených ČTK na míře nezaměstnanosti stále ještě nezačalo projevovat. Nezaměstnanost v Česku v červnu zůstala na rekordně nízkých 2,6 procenta. Uchazečů o práci oproti květnu ubylo o 5000 na 196.000. Nezaměstnaných díky tomu bylo nejméně od května 1997.

Zpomalování ekonomiky se zatím do zvyšování nezaměstnanosti nepromítá. Foto: iStock

„Rekordů se trh práce opět dočkal. Tím nejviditelnějším je historicky první snížení počtu nezaměstnaných pod hranici 200.000. O letošní červnový úbytek se ve velké míře zasloužil Úřad práce, který umístil víc než 9000 lidí. Není ale zřejmé, zda jim sehnal trvalá místa v podnicích, nebo je převážně najal na krátkodobé veřejné práce,“ řekl ČTK analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Připomněl, že o 4000 klesl počet volných pracovních míst, což byl první úbytek od prosince 2016.

Zpomalování ekonomiky se zatím nepromítá do zvyšování nezaměstnanosti, uvedl analytik Komerční banky Viktor Zeisel. Pondělní data z průmyslu ale podle něj naznačila, že zaměstnanost v tomto sektoru se snižuje. Je ale vidět, že jsou sektory, kde je trh práce stále velmi napjatý a ty jsou schopny absorbovat pracovníky z průmyslu, kteří práci ztrácejí. Ochlazování ekonomiky je vidět na počtu volných pracovních míst. Tomu v červnu nepomohl ani nástup sezonních prací, podotkl .

Analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička odhadl, že průměrná míra nezaměstnanosti v tomto roce dosáhne 3,1 procenta a i nadále by měla zůstat nejnižší v EU. Utaženému trhu práce se podle něj uleví až se začátkem prázdnin, kdy na něj vstoupí noví absolventi. Avšak ani ti nepřinesou výrazné uvolnění, nezaměstnanost zůstane i poté na velmi nízkých hodnotách, poznamenal. Analytik Deloitte Václav Franče za celý rok 2019 čeká průměrnou míru nezaměstnanosti 2,7 procenta.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova