Zlato (oz) / USD
2 339,70
0,95 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Analytici: Za nárůstem stavební produkce je teplá zima a pokles úrokových sazeb

Za únorovým růstem stavební produkce, o kterém dnes informoval Český statistický úřad (ČSÚ), stála hlavně teplá zima a snižování úrokových sazeb. Přestože se jedná o nejvyšší nárůst od předloňského května, stavebnictví v únoru táhly hlavně inženýrské, tedy například dopravní, stavby financované z veřejných investic. Naopak pokles pozemního stavitelství, do kterého patří výstavba domů, klesla a investoři jsou v tomto segmentu podle analytiků oslovených ČTK stále opatrní. Data podle nich může také zkreslovat meziroční srovnání s nízkými hodnotami v minulém únoru.

stavba
Po čtyřech měsících poklesu se stavební výroba v Česku v únoru zvýšila meziročně o 3,6 procenta, což byl nejrychlejší růst od května 2022. Foto: iStock

„Stavební aktivitě pomohly letošní teplotně nadprůměrné zimní měsíce. V podstatě jarní teploty pomohly stavební produkci, ale samozřejmě se těžko mohly podepsat na vydaných stavebních povoleních. A tady již statistiky tak optimistické nebyly,“ uvedl ekonom a analytik Komerční banky Jan Vejmělek. Poukázal na to, že orientační hodnota staveb, na které bylo vydáno stavební povolení, byla meziročně o 15,9 procenta nižší. „Za první dva měsíce letošního roku stavební produkce v průměru meziročně klesla o 0,9 procenta,“ dodal.

Že za nárůstem stavební produkce stojí primárně teplé zimní počasí, souhlasí také ekonom banky Creditas Petr Dufek. Na základě únorových hodnot ve stavebnictví se domnívá, že letos stavební produkci povedou především investice veřejného sektoru, zatímco ten soukromý se bude spíše dál věnovat upevňování svých portfolií. „Zatímco inženýrskou výstavbu stimulují veřejné zakázky, pozemní stavitelství stojí tak trochu stranou, nehledě na aktuální výsledky. Komerční výstavba už řadu měsíců vázne v důsledku opatrnějšího postoje investorů,“ řekl Dufek.

Letošní snížení úrokových sazeb podle ekonomického poradce předsedy vlády a analytika BH Securities Štěpána Křečka zvýší zájem lidí o hypotéky, ale zároveň také povede ke zvýšení cen nemovitostí. Úroky hypotečních úvěrů podle analýzy Swiss Life Hypoindexu klesají, byť ne stejným tempem jako základní sazba České národní banky. Ta na březnovém zasedání snížila dvoutýdenní repo sazbu o půl procentního bodu na 5,75 procenta.

České stavebnictví také podle Křečka stále trpí kvůli velkému množství zbytečných regulací. „Kvůli dlouhým povolovacím procesům se výrazně prodražují stavební projekty. Situaci by částečně mohla zlepšit digitalizace stavebního řízení, která se však dostává do časového skluzu,“ dodal Křeček.

Po čtyřech měsících poklesu se stavební výroba v Česku v únoru zvýšila meziročně o 3,6 procenta, což byl nejrychlejší růst od května 2022. Podle dat ČSÚ vzhůru stavebnictví táhly inženýrské stavby, pozemní stavitelství meziročně kleslo. Ve srovnání s lednem byla stavební produkce vyšší o 4,8 procenta. Pozemní stavitelství se v únoru meziročně snížilo o 1,5 procenta, naopak inženýrské stavitelství vzrostlo o 19,4 procenta. Stavební povolení v únoru dostaly projekty v orientační hodnotě 35 miliard korun, což bylo meziročně o 15,9 procenta méně.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova