Zlato (oz) / USD
2 340,76
0,99 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Analytici: Únorové tržby ukazují na to, že jsou Češi v nákupech stále opatrní

Pomalejší tempo meziročního růstu maloobchodních tržeb v únoru a jejich meziměsíční pokles ukazují na to, že jsou Češi v nákupech stále opatrní a domácnosti šetří a vyčkávají na další vývoj. ČTK to dnes sdělili oslovení analytici. Dynamičtější vývoj očekávají spíše až ve druhé polovině roku. Z dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vyplývá, že maloobchodní tržby v únoru meziročně vzrostly o 1,6 procenta a v lednu podle revidovaných údajů o 3,2 procenta. Ve srovnání s lednem pak tržby ve druhém měsíci roku klesly o 0,8 procenta.

obchod
Pomalejší tempo meziročního růstu maloobchodních tržeb v únoru a jejich meziměsíční pokles ukazují na to, že jsou Češi v nákupech stále opatrní a domácnosti šetří a vyčkávají na další vývoj. Foto: iStock

„Maloobchod v únoru částečně korigoval silný lednový růst a do určité míry ochladil optimismus ohledně výrazného oživení spotřeby domácností na začátku letošního roku,“ uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. „V letošním roce je podle mě pravděpodobné postupné oživování maloobchodních tržeb, což zatím potvrzuje vývoj v prvních dvou měsících letošního roku,“ doplnil.

Únorové tržby jsou podle hlavního ekonoma firmy Cyrrus Víta Hradila zklamáním. „S příchodem nového roku se k útratám domácností upínaly velké naděje vzhledem k uklidnění inflace, obnovenému růstu reálných mezd a zlepšení spotřebitelské nálady. Tyto naděje ovšem v únoru nebyly naplněny,“ řekl. Reálné tržby podle něj byly o více než pět procent pod úrovní z ledna roku 2020. „Lépe jsou na tom i všechny sousední země, kde vyniká hlavně Polsko, které tehdejší hodnotu převyšuje o závratných 13 procent,“ dodal.

Hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler poukázal na to, že meziměsíční pokles v únoru byl nejsilnější od března minulého roku. „Únorový meziměsíční pokles tržeb je však nutné vzít do kontextu velmi silných lednových čísel, které patrně souvisely s povánočními slevami,“ řekl. V lednu a únoru podle něj maloobchodní tržby byly lehce nad průměrem loňského roku.

Naopak ve srovnání s rokem 2019 před koronavirovou pandemií jsou únorové hodnoty nižší asi o čtyři procenta, řekl Seidler. „Bylo by v letošním roce spíše pozitivním překvapením, kdyby se v průběhu letošního roku opět dostaly na tuto úroveň,“ dodal.

Češi mají podle hlavního analytika společnosti Citfin Tomáše Volfa stále obavy z budoucí ekonomické situace. „První polovina letošního roku tak bude nejspíš ještě ve znamení pomalejšího růstu maloobchodních tržeb. Ve druhé bychom mohli mít lepší představu o snižování sazeb i v příštím roce a spotřebitelská důvěra by měla více vzrůst. Letošní Vánoce by měly být jedny z těch bohatších,“ uvedl.

Hlavní ekonom společnosti BHS Štěpán Křeček upozornil na to, že se letos naopak daří internetovým obchodům, jejichž tržby v únoru vykázaly meziroční růst o 16,1 procenta. „Zákazníci využívají srovnávače cen, které jim umožňují nakoupit vybrané produkty za nejnižší ceny dostupné na trhu,“ míní Křeček.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova