Zlato (oz) / USD
1 924,69
0,17 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Analytici: Stavební výrobu brzdí slabá poptávka kvůli drahým úvěrům

Pokračující pokles stavební výroby způsobuje zejména slabá poptávka, kterou snižují drahé úvěry. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Výhled do budoucna je podle nich nejistý, meziroční pokles vydaných stavebních povolení neukazuje na změnu trendu. Podle dnešních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) v březnu zrychlil meziroční pokles stavební výroby na šest procent z únorových 4,3 procenta.

stavba
Pokračující pokles stavební výroby způsobuje zejména slabá poptávka, kterou snižují drahé úvěry. Foto: iStock

„Pokles stavební výroby ukazuje na slabší poptávku a žádný rychlý obrat zatím neslibují ani nové zakázky. Je jich sice početně více, avšak z pohledu hodnoty jsou vlastně nyní menší. A to jak v případě pozemního stavitelství, kde se odráží opatrnost soukromých investorů, tak i u inženýrského, jež je především režii veřejného sektoru,“ uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.

„Jsme svědky nižšího počtu vydaných stavebních povolení i zahájené bytové výstavby. Řada projektů se odkládá, developeři i soukromí investoři mají obavy především z vysoké inflace a drahých úvěrů. Právě problémy s financováním trh nejvíce brzdí, část stavebníků raději začátek stavby odkládá a čeká na lepší úrokové sazby,“ řekl generální ředitel výrobce stavebnin Xella pro ČR a Slovensko Peter Markovič.

Také hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček upozorňuje na problém drahých úvěrů. „Kvůli vysokým úrokovým sazbám se výrazně snížil zájem lidí o hypoteční úvěry. To vede k nízké poptávce po nákupu nemovitostí. Na realitním trhu dochází k poklesu cen, přesto jsou ceny nemovitostí vůči příjmům českých domácností velmi vysoké. Dostáváme se tak do situace, kdy je vlastnické bydlení špatně dostupné i pro střední třídu,“ upozornil.

„Povzbudivé zatím nijak zvlášť nejsou ani vyhlídky do budoucna na základě vydaných stavebních povolení. Jejich počet v březnu meziročně klesl o 13,3 procenta. Pokud jde o orientační hodnotu povolených staveb, ta byla proti loňskému březnu o 6,3 procenta nižší. Problémem je zejména propad zájmu o novou výstavbu,“ uvedl analytik Komerční banky Jan Vejmělek.

Vejmělek předpokládá během roku pozvolné zlepšení situace zejména v oblasti infrastrukturních investic financovaných z veřejných peněz. Za celý rok by tak podle něj stavební výroba mohla vzrůst o jedno procento. Naopak podle Markoviče stavebnictví letos o několik procent poklesne, zejména vlivem slabé bytové výstavby, kde očekává dvouciferný propad.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova