Zlato (oz) / USD
1 920,79
0,11 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Analytici: Rostoucími cenami trpí lidé i firmy, na pozitivní obrat je brzo

Češi v březnu nadále výrazně šetřili. Rostoucí ceny ale tvrdě dopadají i na obchodníky, kterým se tak tržby meziročně snížily již jedenáctý měsíc za sebou. Vyplývá to z vyjádření analytiků pro ČTK. Pozitivní obrat podle nich v nejbližší době nejspíš nenastane. Maloobchodní tržby se v březnu proti loňsku snížily o 8,1 procenta, pokles zrychlil z únorových 6,8 procenta. V meziměsíčním srovnání pak tržby klesly o 0,7 procenta. Údaje dnes na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

obchod
Maloobchodní tržby se v březnu proti loňsku snížily o 8,1 procenta, pokles zrychlil z únorových 6,8 procenta. Foto: iStock

Vzhledem k vysoké inflaci a klesající kupní síle není propad tržeb podle hlavního analytika Banky Creditas Petra Dufka překvapivý. „Pozornost sice primárně přitahují meziroční čísla, avšak když se podíváme na vývoj očištěných tržeb v čase, uvidíme, že tendenci klesat mají už od uvolnění ekonomiky po covidu v roce 2021,“ uvedl.

S výjimkou pandemického období je ale objem prodaného zboží nejnižší už od srpna roku 2018, řekl ČTK hlavní ekonom Cyrrus Vít Hradil. I když by klesající poptávka měla obchodníky nutit zlevňovat, na inflaci se to zatím neprojevuje, doplnil Dufek.

Hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček upozornil i na nelehkou situaci e-shopů. „Již 15 měsíců v řadě klesají tržby internetových obchodů. To lze přičítat částečnému návratu zákazníků do kamenných obchodů a rovněž nižšímu nákupnímu apetitu lidí. Momentálně nejhorší situace panuje u prodeje výrobků pro domácnost,“ řekl.

Do poklesu maloobchodních tržeb se promítá také nejistota z chystaných vládních opatření na ozdravení rozpočtu, sdělil ČTK analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. „Takže výsledně může být oživení maloobchodu a spotřeby domácností v nadcházejících čtvrtletích jen velmi, ale opravdu velmi pozvolné,“ dodal.

Na výraznější růst maloobchodních tržeb je brzo také podle ekonoma Deloitte Filipa Pastuchy. „Česká národní banka předpokládá, že na konci tohoto roku by mohly reálné příjmy domácností začít opětovně růst, což zlepší maloobchodní tržby nejdříve v roce 2024,“ uvedl. Maloobchodní tržby letošní rok zakončí v meziročním poklesu o 4,5 procenta, dodal.

Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy březnový pokles o 8,1 procenta překonal odhad expertů, který byl 6,6 procenta. „Za celý letošní rok maloobchodní tržby klesnou o dvě procenta. Rapidní inflace bude totiž spotřebitele trápit delší dobu,“ uvedl.

Ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský je ale optimističtější. Přesto, že by se spotřeba domácností měla nadále snižovat i v letošním druhém čtvrtletí, v tom následujícím by mohlo dojít k jejímu růstu, řekl. Podobný názor má také Hradil, podle kterého se dá zlepšení očekávat už v dubnových číslech.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova