Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Analytici: Průmysl se z pandemie obnovuje pomaleji, než se čekalo

Český průmysl se z pandemie vzpamatovává pomaleji, než se očekávalo, statistiky nových zakázek příliš optimismu nepřinášejí. Shodli se na tom dnes analytici oslovení ČTK. Za celý rok může průmysl podle jejich odhadů propadnout o desetinu. Průmyslová výroba v ČR v květnu zpomalila meziroční pokles na 25,7 procenta z rekordních 33,7 procenta v dubnu.

Výrazný pokles vykazují nové průmyslové zakázky, jež v květnu meziročně propadly o 34,7 procenta, exportní zakázky šly dolů o 36,8 procenta. Foto: iStock

„I když jsou květnové výsledky potvrzením postkoronového restartu, nejsou nijak extra přesvědčivé. Zvlášť, když se podíváme na statistiky nových zakázek, které jsou ve srovnání s loňským rokem o více než třetinu slabší. V automobilovém průmyslu, který je nejvýznamnějším místním oborem, jsou zakázky poloviční a ani u dalších silných průmyslových oborů nevypadá situace zatím nijak optimisticky,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

„Je to horší výsledek, než v jaký jsme zpočátku krize doufali,“ doplnil partner PwC a expert na poradenství firem v krizi Petr Smutný. Ukazuje na to, že český průmysl je závislý na výrobě automobilů a největší automobilky během května teprve v omezené míře obnovovaly provoz. „Na podobná čísla, byť snad s postupně zlepšujícím se trendem, si budeme muset zvyknout i v následujících měsících. Výpadek poptávky je totiž stále výrazný,“ upozornil.

Český průmysl se z koronavirové krize bude vzpamatovávat dlouhou dobu, dodal analytik Raiffeisenbank Vít Hradil. Čím dál jasněji se ukazuje, že koronavirus po sobě zanechá trvalejší šrámy na konečné poptávce. „Očekáváme proto, že ačkoliv se situace v průmyslu bude nadále zlepšovat, k předkrizové kondici se v letošním roce již nevrátí,“ dodal.

Výrazný pokles vykazují nové průmyslové zakázky, jež v květnu meziročně propadly o 34,7 procenta, exportní zakázky šly dolů o 36,8 procenta, připomněl analytik Generali Investments Radomír Jáč. Propad zakázek bude v meziročním vyjádření pokračovat i v dalších měsících a klesat bude i průmyslová výroba, nicméně tempo propadu se bude zmírňovat. „Za rok 2019 průmyslová výroba klesla o 0,2 procenta, letos se propad každopádně řádově prohloubí. Pro celý rok 2020 se začíná rýsovat pokles průmyslové výroby okolo deseti procent, nejistota je ale i nadále výrazná,“ poznamenal.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova