Zlato (oz) / USD
1 930,64
0,48 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Analytici: Pokles stavební výroby zapříčinily vysoké úrokové sazby a inflace

Pokles stavební výroby je zapříčiněn především sníženou poptávkou způsobenou drahými úvěry a vysokou inflací. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. V budoucnu by se podle nich přitom situace neměla zlepšit, což podle nich dokládá například o deset procent nižší počet letos vydaných stavebních povolení.

stavba
Pokles stavební výroby je zapříčiněn především sníženou poptávkou způsobenou drahými úvěry a vysokou inflací. Foto: iStock

Podle dnešních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) stavební výroba v Česku v dubnu znovu klesla, meziroční pokles zrychlil na 6,4 procenta z revidovaných 2,6 procenta v březnu. Nižší byla produkce v pozemním i inženýrském stavitelství. Meziměsíčně byla stavební produkce nižší o 3,4 procenta.

„Na stavebnictví doléhají důsledky vysoké inflace a recese, která přinutila privátní i veřejný sektor k přehodnocení a odkladu jejich investičních záměrů,“ sdělil ČTK hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. Zároveň ale dodává, že pokles ve stavebnictví může mít i pozitivní konsekvence, neboť může přispět k normalizaci cen stavebních materiálů. S Dufkem souhlasí také generální ředitel investiční společnosti Fingood Vít Endler. „Jednou z největších brzd českého stavebnictví je ztížený přístup k financování. Kromě vysokých úrokových sazeb a delšího procesu banky totiž v poslední době také výrazně zpřísnily pravidla pro poskytování úvěrů. A právě v oblasti financování nemovitostních projektů je tento změněný přístup nejvíce vidět,“ dodal Endler.

Zrychlení poklesu stavebních prací znepokojuje i prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiřího Nouzu. „K poklesu navíc přispělo jak pozemní, tak inženýrské stavebnictví. Jedná se o třetí měsíc v poklesu, což už je varování, které musíme brát vážně,“ řekl Nouza.

Podle ekonoma z Komerční banky Martina Gürtlera v blízkých měsících nelze očekávat zlepšení situace. „Identickým tempem jako celková stavební produkce se v dubnu meziměsíčně snižovala produkce jak pozemního, tak i inženýrského stavitelství. Nejenže se tedy nedaří v oblasti bytové výstavby, ale podle dat ze stavebnictví váznou i inženýrské stavby z velké části financované ze státního rozpočtu,“ řekl Gürtler. Investice do dopravní infrastruktury budou podle něj zároveň zpomalovat úsporná opatření vlády.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova