Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Z domova
Analytici: Noví členové bankovní rady ČNB její měnovou politiku nezmění

Noví členové bankovní rady České národní banky Jan Procházka a Jan Kubíček nezmění její měnovou politiku. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Výhled na další politiku centrální banky tak podle nich zůstává stejný jako dosud, úrokové sazby v nejbližší době budou dál na současné úrovni.

ČNB

Česká národní banka je centrální banka České republiky a orgán, který vykonává dohled nad finančním trhem v zemi. Foto: iStock

Novými členy bankovní rady České národní banky (ČNB) se od 13. února stanou dosavadní ředitel Exportní a garanční pojišťovací společnosti (EGAP) a koordinátor Národní ekonomické rady vlády (NERV) Jan Procházka a vedoucí úřadu Národní rozpočtové rady Jan Kubíček. Ke stejnému dni se dosavadní člen rady Jan Frait stane viceguvernérem. Všechny jmenoval prezident Miloš Zeman. Procházka a Kubíček nahradí dosavadního viceguvernéra Marka Moru a člena rady Oldřicha Dědka, kterým končí šestileté funkční období.

„Na vliv dvou nových členů rady si budeme muset počkat podle jejich vyjádření a hlasování. Osobně bych počítal spíše s pokračováním dosavadního kurzu měnové politiky, tj. preference devizového kurzu jako nástroje proti inflaci a stabilních úrokových sazeb,“ řekl ČTK analytik společnosti Deloitte David Marek.

Hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil názory dvou nových členů bankovní rady na měnovou politiky nezná, ovšem předpokládá, že budou v souladu s těmi, které zastává prezident Miloš Zeman. „V současné situaci tak patrně nebudou příznivci zvyšování úrokových sazeb a inflační vlnu budou ochotni tolerovat v naději, že pomine i bez dalšího zpřísnění měnové politiky. I kdyby ovšem měli názor opačný, na rozložení sil v bankovní radě by to zřejmě beztak mnoho nezměnilo, jelikož v ní budou většinu tvořit čtyři členové, kteří tuto vyčkávací politiku razili doposud,“ dodal.

Názorově budou oba noví členové patrně blízcí současné nové bankovní radě, takže současný trend politiky ČNB nastolený novou bankovní radou by měl pokračovat, uvedl i analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. Volbu nových radních bude podle něj trh vnímat vesměs pozitivně. Jmenování nových členů rady nevyvolalo na trzích větší reakci, doplnil analytik Komerční banky Kevin Tran Nguyen.

Prezident Zeman se při jmenování Procházky a Kubíčka vyslovil pro to, aby se úrokové sazby ČNB dále nezvyšovaly, takže je zřejmé, že posledním ‚jestřábem‘ bankovní rady zůstane od února Tomáš Holub, řekl analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda. Jména nových radních nejsou podle něj z hlediska trhu příliš zásadní, protože jejich jmenování prakticky nemá šanci změnit aktuální nastavení přístupu k měnové politice ČNB. „Naopak, nynější přístup ještě utvrdí,“ podotkl.

Nadále je podle něj potřeba počítat s politikou udržování základní sazby na úrovni sedmi procent a se zahájením jejího pozvolného snižování nejdříve ve druhé polovině roku 2023. „A to vše při pokračující deklarované připravenosti centrální banky intervenovat na devizovém trhu v případě potřeby za stabilizaci a posílení koruny,“ uzavřel.

(ČTK)