Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Z domova
Analytici: Kurzy akcií českých bank padají kvůli protiruským sankcím

Akcie Erste dnes klesají o 11,04 procenta na 643,20 Kč, Komerční banky o 10,38 procenta na 712,50 Kč. Pod nejmenším tlakem jsou akcie Monety, které přišly o 4,84 procenta na 81,60 Kč. Od závěru obchodování den před invazí propadla Erste o 29,9 procenta, KB o 23,9 procenta a Moneta o 10,8 procenta.

Kurzy akcií českých bank padají především kvůli sankcím, které západ přijal vůči Rusku za jeho napadení Ukrajiny, a očekávanému zpomalení hospodářského růstu. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Foto: iStock

„Jde především o reakci na sankce. Evropský finanční systém vykazuje s tím ruským značnou dávku propojenosti. Investoři se tak obávají, jak konkrétně se na hospodaření evropských bank projeví odstřižení Ruska od systému SWIFT,“ řekl ČTK analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler. Výprodeje také souvisí se skutečností, že případný bankrot ruského státu by dostal evropský finanční systém pod další tlak. Za poklesem stojí i fakt, že kvůli slabšímu než očekávanému ekonomickému růstu budou muset banky sáhnout k výraznější tvorbě rezerv, což se propíše do poklesu jejich zisků, dodal.

Konflikt na Ukrajině jde výrazně proti tomuto sektoru, jelikož většina sankcí je namířena na omezení finančních toků mezi západními zeměmi a Ruskem, doplnil analytik XTB Štěpán Hájek. Ačkoliv se sankce většiny bank přímo nedotknou, celý sektor táhne dolů nervozita, která je spojena s rizikem s potenciálního zpomalení ekonomického růstu. Řada bank podle něj ani nemusí být exponována v Rusku nebo na Ukrajině. České banky jsou tak nyní spíše obětí obecně negativní nálady, nikoliv výrazně horší nálady, která by vysvětlovala jejich horšící se pozici na trhu, podotkl.

Banky na pražské burze se směrem vývoje nevymykají sentimentu, který panuje na západoevropském bankovním sektoru, upozornil analytik Wood & Company Vojtěch Boháč. Erste je podle něj pod tlakem od začátku ruské agrese na Ukrajině a výrazně oslabuje i na vídeňské burze. Komerční banka zase spíše dohání pokles západoevropských bank z předchozích dní. „Pokud se podíváme na propady západoevropského bankovního sektoru a Komerční banky od začátku války na Ukrajině, tak nejsou nijak markantně odlišné,“ poznamenal.

(ČTK)