Zlato (oz) / USD
1 919,91
0,55 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Analytici: Inflace se může ve zbytku roku blížit tříprocentní hranici

Na očekávání růstu sazeb ČNB se podle analytiků nic nemění. Spotřebitelské ceny v červnu meziročně vzrostly o 2,8 procenta, tempo růstu tak ve srovnání s květnem zpomalilo o 0,1 bodu, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Největší vliv na zdražování měly ceny aut a pohonných hmot.

Meziroční inflace zůstane i ve zbytku roku nad dvouprocentním cílem centrální banky a může atakovat tříprocentní hranici. Shodli se na tom dnes analytici oslovení ČTK. Foto: iStock

„Předpokládáme, že v červenci inflace opět povyroste na tři procenta. Očekávaný růst zřejmě potáhnou dražší potraviny a vyšší náklady na bydlení. Úroveň tří procent bude středem relativně úzkého rozpětí pro pohyb inflace ve zbytku letošního roku,“ řekl ČTK analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Rostoucí riziko pro ještě rychlejší růst cen v dalším období ovšem nyní podle něj představují prudce zdražující emisní povolenky a s nimi spojená hrozba citelného zdražení elektřiny.

Komerční banka v prognóze počítá s tím, že inflace se nyní nachází na svém vrcholu a v srpnu se začne snižovat. Meziroční míra inflace i v takovém případě setrvá podle analytika Michala Brožky do konce roku poblíž současných úrovní a teprve v příštím roce se výrazněji sníží. Nejistota ohledně dalšího vývoje cen služeb ale zůstává nadále zvýšená, dodal.

Analytik Patria Finance Jan Bureš míní, že během léta bude meziroční dynamika inflace v dopravě zvolňovat, což bude zmírňovat i celkovou inflaci. Ta však zůstane nad dvouprocentním cílem ČNB a ke konci roku se podle něj může zase vyšplhat do blízkosti tří procent. A to zejména kvůli růstu regulovaných cen, dražším energiím a potravinám, podotkl.

Zmírnění meziroční inflace táhly především ceny tabákových výrobků a alkoholických nápojů, kde došlo buď k výraznému zpomalení meziročního růstu cen anebo přímo k jejich poklesu, upozornil analytik Generali Investments Radomír Jáč. Zmírnění meziročního růstu cen nastalo podle něj také v případě pohonných hmot.

Klíčovým faktorem inflace v minulém měsíci bylo zvýšení cen dovolených nabízených cestovními kancelářemi o 4,3 procenta, uvedl analytik Deloitte David Marek. Sezonní charakter mívají také ceny oblečení a obuvi, které se v červnu zvýšily o 1,4 procenta. Pokračoval také svižný růst cen pohonných hmot. Cena benzínu Natural 95 se v červnu zvýšila o 1,5 procenta na 32,47 koruny za litr, připomněl.

Červnová inflace skončila těsně nad odhadem ČNB a na odhodlanosti centrálních bankéřů dále zvyšovat úrokové sazby se tak nic nemění, uvedl analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht. Nejbližší příležitostí je zasedání bankovní rady 5. srpna. Růst úrokových sazeb ČNB je podle něj nevyhnutelný a bude pokračovat i ve druhé polovině roku a bezpochyby i v roce 2022.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova