Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Z domova
Analytici: Hypotéku po zpřísnění podmínek nedostanou až desítky procent žadatelů

Na hypotéky nedosáhnou až desítky procent žadatelů, shodli se analytici oslovení dnes ČTK. Přispěje k tomu podle nich i další zvýšení úrokových sazeb. Česká národní banka (ČNB) od dubna zpřísní limity úvěrových ukazatelů pro poskytování hypoték.

dům, otazník

Dubnové zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték dále sníží šance klientů na jejich získání. Foto: iStock

Zpřísnění podmínek poskytování hypoték však bude poprvé zákonnou formou, dosud bylo pouze formou doporučení ČNB. Poměr hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) tak ČNB od dubna snížila na 80 procent z předchozích 90 procent a zároveň obnovila další příjmové limity pro poskytování hypoték. Lidé do 36 let však budou mít mírnější limity.

„Přísnější podmínky ztíží nebo znemožní přístup k hypotéce až desetině žadatelů. Přitom už nyní na ně nedosáhne zhruba třetina žadatelů. Kvůli zpřísnění podmínek a dalšímu růstu úroků ČNB na hypotéku brzy nedosáhne celá polovina žadatelů,“ uvedl analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda.

„Zpřísnění parametrů ČNB bude mít dopad na klienty žádající o hypotéku. Reálně se jim sníží možnost dosáhnout na požadovaný úvěr, kdy v době vysokých cen nemovitostí, vysokých úroků budou mít možnost půjčit si ještě méně. Reálně se to dotkne 15 až 20 procent současných žadatelů o úvěr,“ řekl ČTK analytik společnosti Patron Daniel Horňák.

Určitou část lidí nová regulace z možnosti vzít si hypoteční úvěr diskvalifikuje, dodal manažer 4fin Jan Schwarzbach. Na druhou stranu podle něj většina bank daná úvěrová pravidla ČNB již aplikuje delší dobu, takže regulace u těchto parametrů nemusí mít příliš velký vliv. Větší dopad bude mít snížení maximálního LTV, tedy poměru půjčované částky vůči zástavě nemovitostí. Povinnost naspořit pětinu částky už může být pro mnoho lidí skutečně složité, podotkl.

Zakladatel firmy EMA data Jiří Paták upozornil na to, že časovanou bombou je refixace úrokových sazeb pro 150.000 českých domácností v průběhu roku 2022. Nejčastěji mají sazby 2,5 procenta a hypotéku dva miliony Kč. Po zvýšení sazeb na pět procent to představuje navýšený výdaj o 50.000 Kč ročně, vypočetl.

Analytik Golden Gate CZ Pavel Ryba očekává růst hypotečních sazeb k šesti procentům, kdy se pro většinu kupujících stanou nemovitosti při rekordních cenách a úrokových sazbách nedostupné. Reálně může podle něj zamrznout trh nemovitostí. Řada lidí má rozestavěné nemovitosti a kvůli raketovému nárůstu cen staveních materiálů nebudou schopni je dostavět a budou stavby zakonzervovávat. Již nyní se objevují nabídky na prodej rozestavěných nemovitostí, poznamenal.

Šéf hypotečních úvěrů v České spořitelně Filip Belant očekává, že nové limity úvěrových ukazatelů pro hypotéky nebudou mít zásadní dopad na poskytování úvěrů na bydlení. Více než zpřísnění podmínek pro získání hypotéky představují podle něj pro klienty rostoucí ceny nemovitostí a pokračující růst ceny peněz, který má dopad na úrokové sazby. „Nedomníváme se, že bychom s ohledem na zpřísnění podmínek ze strany ČNB mohli hypotéku od dubna poskytnout méně lidem než doposud,“ souhlasila mluvčí Air Bank Jana Pokorná.

Za celý loňský rok banky poskytly 178 000 hypoték, o polovinu více než v roce 2020. Celkový objem včetně refinancování dosáhl v roce 2021 rekordního objemu 541 miliard Kč, v roce 2020 činil objem 312 miliard korun, vyplývá z Hypomonitoru České bankovní asociace.

(ČTK)