Zlato (oz) / USD
1 929,33
0,32 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Analytici: Hlavní ekonomickou brzdou je inflace, snižuje spotřebu domácností

Dnešní zpřesněné údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ) o vývoji hrubého domácího produktu potvrdily, že Česko vstoupilo do recese. Hlavní ekonomickou brzdou je inflace, kvůli níž klesá spotřeba domácností, shodují se analytici oslovení ČTK. Očekávají, že během dalších měsíců přijde postupné hospodářské oživení.

inflace
Hlavní ekonomickou brzdou je inflace, kvůli níž klesá spotřeba domácností, shodují se analytici oslovení ČTK. Foto: iStock

Podle ČSÚ ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí mezikvartálně klesla o 0,4 procenta. Za celý loňský rok HDP vzrostl o 2,5 procenta. Statistici u celoročního vývoje revidovali svůj údaj z počátku března o 0,1 procentního bodu vzhůru.

„Základní obrázek situace v české ekonomice se ale po aktuálním zpřesnění údajů o HDP nemění: v meziročním vyjádření výrazně klesá spotřeba domácností, která je hlavním tahounem meziročního poklesu HDP,“ uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

„Hlavní brzdou ekonomiky zůstává inflace, která jí bude negativně ovlivňovat i v prvním pololetí letošního roku,“ uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. Rychlý růst cen podle něj snižuje kupní sílu českých domácností, v důsledku toho klesá jejich spotřeba.

Jáč si všímá, že nefinančním podnikům ve čtvrtém čtvrtletí stagnovala marže na úrovni 46,9 procenta. „Podnikům se v průměru již nedařilo dále zvyšovat ziskové marže. Z pohledu krocení inflace v ekonomice by to byla dobrá zpráva, neboť by šlo o náznak, že strana poptávky již nechce akceptovat další výrazné nárůsty cen,“ upozornil.

Podle analytičky Komerční banky Jany Steckerové byla marže nefinančních podniků pod dlouhodobým průměrem, který dosahuje 48,4 procenta. „Stále však zůstává výrazně nad průměrem EU, kde dosahuje zhruba 40 procent. Meziročně pak byla vyšší o 2,4 procentního bodu a to i přes růst vstupních a mzdových nákladů,“ uvedla.

Analytici také upozorňují, že vzhledem k poklesu spotřeby se zvýšila míra úspor. Ve čtvrtém čtvrtletí dosáhla 21,7 procenta, což je nejvíc od prvního čtvrtletí roku 2021. „Domácnosti tedy nadále budují značný finanční polštář, který by měl společně se zlepšující se spotřebitelskou důvěrou přispívat k postupnému oživení spotřeby domácností,“ uvedla Steckerová.

V letošním roce čekají analytici postupné hospodářské oživení. „Ekonomika by se mohla odrazit ode dna už na přelomu druhého a třetího kvartálu, avšak celoročním výsledkem bude nejspíš jen kladná nula,“ uvedl Dufek. Jáč očekává, že za celý rok HDP vzroste o 0,3 procenta.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova