Zlato (oz) / USD
1 905,28
0,22 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Analytici: Ekonomický program Babišovy vlády je spíše populistický

Ekonomický program vlády Andreje Babiše (ANO) je spíše populistický, nepočítá s poklesem růstu české ekonomiky během jejího vládnutí, shodli se analytici oslovení ČTK. Sněmovna v noci na dnešek vyslovila důvěru menšinové vládě hnutí ANO a ČSSD.

„Babišova vláda příliš nepočítá s obecným hospodářským zpomalením, které se dostaví v příštích letech,“ říká analytik Cyrrusu Lukáš Kovanda. Foto: David Sedlecký

„Ekonomický program nové vlády lze charakterizovat jako směs rozumných kroků (strategický investiční plán), populismu (snížení daně z přidané hodnoty na pivo) a mlácení prázdné slámy (řada bezobsažných odstavců o důchodové reformě),“ řekl ČTK analytik společnosti Deloitte David Marek.

Programové prohlášení je pravděpodobně nejvíce populistický komplexní dokument, který vrcholový představitel ČR od roku 1989 předložil, doplnil Radim Dohnal z portálu Capitalinked.com. Není v něm podle něj žádná sebereflexe. Ekonomická krize není zmíněna nijak, není na ni zavedena žádná příprava. „Kdežto o krizi se mluví jen o té migrační. Vláda ukazuje, že ANO se snaží být stranou pro všechny, a opisuje od všech parlamentních stran, od levicových ovšem o dost více,“ dodal.

Také analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek hodnotí ekonomický program vlády jako slabý. Ve veřejných financích bude vláda podle něj zřejmě dělat pravicovou politiku na straně příjmů a levicovou politiku na straně výdajů, což může být udržitelné jen po dobu silného růstu ekonomiky. „Aktivitu vlády budou opticky zvyšovat návrhy na přeřazení relativně drobných položek z vyšší do nižší sazby DPH, což bych neoznačil za pravicové, či za levicové, nýbrž za populistické,“ podotkl.

Program nepočítá s hospodářským zpomalením

Ekonomické body programového prohlášení vlády lze podle analytika Cyrrusu Lukáše Kovandy shrnout tak, že vláda příliš nepočítá s obecným hospodářským zpomalením, které se dostaví v příštích letech během jejího předpokládaného vládnutí. Nebude s nimi moci nic dělat, protože budou pramenit ze zpomalení evropské či dokonce světové ekonomiky. „Program navíc opět trpí obvyklým nedostatkem obdobných dokumentů, slibuje, aniž by důsledně uvedl, kde na sliby vezme,“ poznamenal.

Celkově programové prohlášení vychází vstříc zaměstnancům, jak těm hůře, tak částečně i těm lépe vydělávajícím, upozornil Kovanda. Újmu naopak v důsledků opatření, která obsahuje, podle něj utrpí živnostníci a podnikatelé, hlavně pak ti lépe vydělávající.

Nejracionálnějšími body programového prohlášení vlády jsou podle analytika Chytrého Honzy Karla Kotouna oddělení důchodového účtu od státního rozpočtu a podpora inovací malých a středních firem. „Ostatní se nesou na vlně populismu. Konkrétní plán pro přilákání zahraničních investorů kromě zvýšení čerpání zdrojů z EU není nastolen a jediná inovace se zaměřuje na centrální portál státní správy a ministerstva financí,“ uvedl. Obecně je programové prohlášení i státní rozpočet se schodkem 50 miliard Kč na rok 2018 nastaven na vysoce expanzivní politiku vlády.

Populistické hodnocení má Sobíšek i pro další záměr z vládního prohlášení, jímž je zajištění bezplatné veřejné dopravy pro velké skupiny obyvatel. Problémem takových opatření podle něj ani nejsou jejich enormní náklady, ale obtížnost jejich zrušení v případě, že se neosvědčí. „Často bude používáno slovo reforma, avšak v zavádějícím kontextu, s cílem vzbudit u veřejnosti dojem velkého tahu vlády na branku. Ve skutečnosti budou prováděny kupříkladu v penzijním systému jen kosmetické změny, které nijak nezvýší jeho dlouhodobou udržitelnost,“ uzavřel.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova