Zlato (oz) / USD
1 924,15
0,05 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Analytici: Český průmysl rostl v únoru jen díky výrobě automobilů

Český průmysl rostl v únoru jen díky výrobě automobilů, jejichž vyšší produkci před rokem bránil nedostatek komponentů. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Výhled do dalších měsíců podle nich kvůli nízké poptávce příliš optimistický není. Průmyslová produkce v Česku v únoru meziročně vzrostla o dvě procenta. Vrátila se tak k růstu po lednovém poklesu o 1,9 procenta.

Škoda
Český průmysl rostl v únoru jen díky výrobě automobilů, jejichž vyšší produkci před rokem bránil nedostatek komponentů. Foto: Škoda Auto

„Meziroční růst produkce o dvě procenta odpovídal tržnímu konsensu a nepřinesl tedy žádné překvapení,“ řekl ČTK analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Oživení výroby v porovnání s lednem přičetl zejména navýšení meziročního přírůstku produkce motorových vozidel, k čemuž dopomohla příznivější základna. Ta podpořila například i výrobu ve farmaceutickém průmyslu, zatímco výroba strojů a zařízení či výroba elektrických zařízení pokračovaly v solidním růstu. Produkce se snížila v chemickém průmyslu, výrobě základních kovů či nekovových minerálních výrobků, dodal.

„Srovnáváme s měsíci, kdy byla produkce výrazně omezena nedostatkem čipů a dalších dílů,“ připomněl analytik společnosti Deloitte David Marek. Bez pozitivního vlivu automobilek by celkové statistiky průmyslu podle něj nejspíše vykázaly meziroční pokles. Průmyslu nesvědčí slábnoucí poptávka doma i v zahraničí, ani relativně silný kurz koruny, který snižuje konkurenceschopnost české produkce, podotkl.

Situace v českém průmyslovém sektoru je a v nejbližší době patrně bude značně rozkolísaná, uvedl analytik Cyrrusu Vít Hradil. Spasitelem zůstává automobilový sektor, který je v solidní kondici a těší se i pokračujícímu přísunu nových zakázek. Pohled na zbytek průmyslových odvětví je ovšem podle něj výrazně pochmurnější. V červených číslech jich totiž zůstává většina a ani příliv nových zakázek není právě impozantní, poznamenal.

Pokles cen energií na světových trzích a oživení ekonomické aktivity v Číně, by měly být pozitivní zprávou pro globální průmysl včetně středoevropského regionu, míní analytik Generali Investments Radomír Jáč. Aktuální průzkumy z ekonomiky podle něj naznačují, že to nejhorší má Evropa snad již za sebou. V letošním prvním čtvrtletí by se mohla začít stabilizovat situace v tuzemské ekonomice a počínaje druhým čtvrtletím by se HDP Česka mohl vrátit k mezikvartálnímu růstu, odhadl.

Únorový výsledek vnímá analytik Raiffeisenbank Vratislav Zámiš v kontextu současných potíží jako spíše optimističtější. Na druhou stranu předstihové ukazatele jako PMI ukazují, že česká průmyslová produkce zůstává dále utlumena, zejména kvůli slabší poptávce. „Náš odhad, že průmyslová produkce bude v letošním roce stagnovat, tak za současných podmínek i nadále působí jako realistický scénář,“ uzavřel.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova