Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Analytici: České akcie, kterou jsou u 16letého maxima, by mohly dále růst

České akcie, které se v posledních dnech podle indexu PX přiblížily rekordní hodnotě od roku 2008, by mohly v dalších týdnech pokračovat v růstu. Vyplývá to z ankety ČTK mezi analytiky. České akcie podle nich těží z pozitivní nálady na globálních akciových trzích. Roste hlavně hodnota bankovních akcií, naopak většímu posílení indexu brání vývoj akcií ČEZ. Pražská burza se přiblížila hranici 1500 bodů, nad níž byla naposled v červnu 2008.

akcie
České akcie, které se v posledních dnech podle indexu PX přiblížily rekordní hodnotě od roku 2008, by mohly v dalších týdnech pokračovat v růstu. Foto: iStock

„Za aktuálním růstem stojí především výborná výkonnost akcií Komerční banky a Erste, které mají nyní v indexu nejvyšší váhu,“ uvedl analytik XTB Tomáš Cverna. Naopak ještě lepší výkonnosti indexu PX brání akcie ČEZ, které se od začátku roku propadly o více než 12 procent a spolu s Kofolou jsou jedinými akciemi z indexu, jež od začátku roku zaznamenaly ztráty.

K překonání a udržení indexu nad úrovní 1500 bodů může podle něj pomoci Erste, která bude před zahájením posledního únorovém obchodování zveřejňovat výsledky za rok 2023. Ve střednědobém horizontu očekává růst akciového indexu v souvislosti s uvolněním měnové politiky České národní banky, Evropské centrální banky či amerického Fedu, což by mělo nastat zhruba v polovině roku. V této souvislosti by mohl PX index atakovat úrovně z konce roku 2007, odhadl Cverna.

Přiblížení indexu PX k hranici 1500 bodů, na které byla naposledy v roce 2008, ukazuje podle analytika Portu Marka Pokorného na pozitivní vývoj na českém akciovém trhu. Index v poslední době roste zejména díky dobrým finančním výsledkům bank, které těžily z vysokých úrokových sazeb. „Nyní je nálada na tuzemském trhu dobrá a index ještě nějakou dobu může pokračovat v růstu, bude ale záležet na mnoha faktorech, ať už ekonomických, tak i politických,“ řekl.

Portfolio manažer Cyrrusu Tomáš Pfeiler míní, že burze udává tempo především dění v zahraničí. Trhy podle něj propadly přehnané euforii s ohledem na nezdravě optimistická očekávání ohledně zavádění umělé inteligence. To přispělo k pozitivnímu sentimentu, který se nevyhnul ani pražským akciím. Připomněl ale, že indexu PX pomohly i dobré výsledky českých burzovně obchodovaných firem. Krátkodobě by nyní očekával spíše korekci. „Kurzový vzestup, které akcie globálně zažily, je přílišný. Lze očekávat, že investoři část zisků vyberou, což pošle akcie dolů,“ řekl.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova