Zlato (oz) / USD
1 811,04
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
42 340,11
0,00 %
EUR / USD
1,14
0,00 %
USD / CZK
23,38
0,00 %
Z domova
Analytici: Červencová inflace je dozvukem rychlého růstu mezd

Červencová inflace je dozvukem nedávného rychlého růstu mezd a dobrého výkonu ekonomiky. V delším období by měla inflace postupně klesat především kvůli negativnímu vývoji v zahraničí, který ovlivní i českou ekonomiku. Zároveň ale nelze ještě vyloučit v nejbližších měsících její krátkodobý růst. Vyplývá to z reakcí analytiků na dnešní data o inflaci.

Spotřebitelské ceny v červenci zrychlily meziroční růst na 2,9 procenta z červnových 2,7 procenta. Foto: Pixabay

Spotřebitelské ceny v červenci zrychlily meziroční růst na 2,9 procenta z červnových 2,7 procenta. Ceny tlačily vzhůru rostoucí náklady na bydlení, jako je nájemné či elektřina, ale také dražší zelenina a maso. Levnější byly proti loňsku pohonné hmoty.

„V současné inflaci ještě doznívá nedávný rychlý růst ekonomiky a tlak na růst mezd, který se kvůli nízkým maržím přenáší do cen zboží a služeb. Nicméně, nebe nad globální ekonomikou se postupně zatahuje, inflačních tlaků bude ubývat,“ uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda upozornil, že hlavním důvodem růstu inflace je silný tlak na růst cen potravin, který nepolevuje hlavně kvůli nepříznivému počasí. „Naproti tomu pomalu, ale jistě vyprchává efekt silného mzdového nárůstu,“ uvedl.

V srpnu by inflace měla podle analytika UniCredit Bank Patrika Rožumberského zpomalit kvůli vývoji cen potravin. „Zejména u brambor existuje velká šance na jejich podstatnější zlevnění. V dalších měsících však inflace může opět atakovat tříprocentní hranici,“ uvedl.

Celkově ale podle analytika Raiffeisenbank Luboše Růžičky bude inflace v následujících čtvrtletích postupně zpomalovat směrem k dvouprocentnímu cíli centrální banky. „Její sestup k nižším hodnotám bude ovlivněn nízkou inflací v zahraničí, zpomalujícím růstem HDP i mezd spolu s působením přísnější měnové politiky,“ uvedl.

(ČTK)