Zlato (oz) / USD
1 909,04
0,28 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Akciové fondy si od začátku roku připsaly výnos 14 procent

Akciové fondy potvrdily roli investorského favorita, od začátku roku si připsaly v korunách výnos 13,7 procenta. Velmi dobře si zatím vedou také smíšené a balancované fondy s výnosem 6,1 procenta. Vyplývá to z dat Broker Consulting Indexu podílových fondů za září.

Akciové fondy potvrdily roli investorského favorita, od začátku roku si připsaly v korunách výnos 13,7 procenta. Foto: iStock

„V průběhu září převážil na akciových trzích růst s nižší rozkolísaností než v předchozích obdobích. Nejvíce stouply japonské a evropské akciové indexy, méně již americké a rozvíjejících se trhů,“ komentoval vývoj ředitel investiční divize Broker Consulting Jiří Šindelář.

Ke klidnějšímu vývoji na trzích přispěla důležitá rozhodnutí hlavních centrálních bank spočívající v uvolnění měnové politiky. Evropská centrální banka snížila základní depozitní sazbu a oznámila časově neomezené kvantitativní uvolňování.

Americká centrální banka Fed rovněž snížila základní sazbu. Ukázalo se také, že obchodní spor mezi USA a Čínou je pro akciové trhy stále velké téma. Pozitivně totiž reagovaly na zprávy o mírném pokroku, kdy se Čína rozhodla osvobodit některé zemědělské produkty od dodatečných cel.

Situace na trhu dluhopisů odráží politiku centrálních bank. „Na základě oznámeného kvantitativního uvolňování můžeme očekávat další růst cen dluhopisů, který ale bude vykoupen snížením výnosu do splatnosti,“ upozornil Šindelář.

Fondová investice není spekulace

Drobní investoři profitovali i v září z kladného zhodnocení ve sledovaných druzích fondů, a to v závislosti na jejich rizikovosti. S výnosy u rizikovějších investic je vždy spojeno kolísání jejich hodnoty, proto je třeba výsledky hodnotit na daném investičním horizontu. „Fondová investice by neměla být krátkodobou spekulací, ale pevnou součástí dlouhodobého finančního plánu jednotlivce či celé rodiny,“ uzavřel Šindelář.

Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, stoupl podle údajů Asociace pro kapitálový trh v letošním prvním pololetí o 53,4 miliardy na 526,3 miliardy korun. Nejvíce peněz bylo koncem června ve smíšených fondech (183,2 miliardy Kč), dluhopisových fondech (136 miliard Kč) a akciových fondech (114 miliard Kč). Pětaosmdesát procent majetku drží fyzické osoby a 15 procent právnické osoby.

Podílové fondy loni spíše prodělávaly. Nejhůře si vedly akciové fondy, které ztratily v průměru přes 11 procent hodnoty. Dluhopisové fondy prodělaly 0,4 procenta, fondy peněžního trhu byly přes čtyři procenta v plusu.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova