Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Z domova
Akciové fondy letos vydělaly přes 11 procent, dluhopisové prodělaly 5,3 procenta

Akciové fondy si za deset měsíců letošního roku připsaly výnos přes 11 procent. Dluhopisové fondy byly naopak ve ztrátě 5,3 procenta a peněžní fondy 3,9 procenta. Komoditní fondy si polepšily o 30,6 procenta a realitní fondy o 2,4 procenta. Vyplývá to z Broker Consulting Indexu podílových fondů za říjen, který má ČTK k dispozici.

Majetek, který mají Češi uložený ve fondech kolektivního investování, se podle dat Asociace pro kapitálový trh za letošní první pololetí zvýšil meziročně o 61 miliard na 651 miliard Kč. Foto: iStock

„Zásadním hybatelem ekonomického dění je dnes vedle covidu-19 zvyšující se inflace nejen v ČR, ale i ve světě. S touto výzvou se budou dříve či později muset poprat všechny vlády a centrální banky po celém světě. Řešení této situace může spočívat v normalizaci stavů na kapitálových trzích a odklonu od politiky levných peněz a skupování dluhopisů. Ozdravný proces tak bude bolestivý. Nejprve se projeví u dluhopisových fondů a následně u akciových,“ uvedl hlavní analytik Broker Consulting Martin Novák.

Nejlépe si v říjnu vedly akciové fondy, které překonaly předchozí pokles o 3,91 procenta a během měsíce vystoupaly až na kladných 3,45 procenta. Po akciových fondech zaznamenaly v říjnu nejvyšší růst fondy komoditní, a sice 3,24 procenta. Posílení, i když jen mírného, dosáhly také nemovitostní fondy, které měsíc uzavřely v plusu 0,15 procenta. Se záporným výsledkem zakončily říjen fondy dluhopisové, a to 2,09 procenta. Stejně tak se ve ztrátě pohybují již od ledna fondy peněžního trhu, které v říjnu odepsaly 1,89 procenta.

„Dalšímu zvyšování úrokových sazeb se nevyhneme. Přinese to však ekonomické problémy některým firmám a tyto problémy se následně projeví jak na trhu práce, tak na kapitálovém trhu,“ upozornil Novák. Tím podle něj nastane ekonomický propad, který trhy vyčistí od neefektivních firem a projektů dávajících smysl jen při velmi nízkých úrokových sazbách. „Ne každá centrální banka má potřebnou odvahu jako právě ta česká, která udělala za politikou levných peněz opravdu ráznou tečku,“ podotkl.

Majetek, který mají Češi uložený ve fondech kolektivního investování, se podle dat Asociace pro kapitálový trh za letošní první pololetí zvýšil meziročně o 61 miliard na 651 miliard Kč.

(ČTK)