Zlato (oz) / USD
2 751,95
1,59 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zhroutí se ekonomika USA v roce 2016? Předpovědi a přípravy

Může se zdát, jako by většina alternativních médií vždycky předpovídala, že ekonomický kolaps právě přichází. V mnoha případech mají pravdu, ale v mnoha ostatních ohledech se mýlí. Jistě. Čistě matematicky monetární systém založený na dluhu směřuje ke katastrofě a je zřejmé, že určitá odvětví ekonomiky zažívají již dnes velký pokles. Přesto však musíme připustit, že naše automatické předpovědi na následující rok, že se největší ekonomiky zhroutí, byly špatné.

shutterstock_331444019
Zhroutí se roku 2016 náš finanční systém?

Myslím, že vše závisí na tom, jak takový ekonomický kolaps definujeme. Petrolejářský průmysl se právě v této době hroutí. Průmysl stavebnin a stavebních hmot je také na kolenou. Průmysl rychlého občerstvení také krvácí. A finanční instituce propouštějí rychleji, než kdy předtím. Jestliže se pohybujete v těchto oborech, zřejmě cítíte, že jste přímo v epicentru takového kolapsu.

Hodnota dolaru zůstává relativně stabilní (alespoň prozatím) a části americké ekonomiky pokračují v růstu. Například Amazon v posledním kvartálu zaznamenal nárůst zisku o 23 %. Hvězdné války mají lámou světové rekordy návštěvnosti kin a licencovaných produktů. Biopotraviny zažívají rozkvět a služby jako Uber a Airbnb rostou raketově vzhůru. A samozřejmě byznys navázaný na zdravotnictví, válku a bezpečnost profituje vždycky.

Z mého pohledu má ekonomika vždycky své vítěze a své poražené. Kolaps nekolaps, vždy budou průmyslová odvětví, která budou zaznamenávat ústup, zatímco jiná budou expandovat. Naší povinností je identifikovat nástrahy a příležitosti v současném klimatu, abychom sami přežili a prosperovali.

Ekonomická předpověď na rok 2016

Domnívám se, že dramatický ekonomický kolaps je v roce 2016 možný, ale není příliš pravděpodobný. Ale je pravděpodobné, že USA zažiji tento rok recesi a to i přes všechna ta falešná vládní čísla. Tato situace bude pro mnoho lidí velmi bolestivá a drasticky to urychlí časový průběh systematického zhroucení celosvětové ekonomiky. Sám věřím, že je stále dostatek sektorů se spotřebitelskou poptávkou, aby tento kolaps zpozdila. Také neuvěřitelně nízká cena ropy, jestli to tak ještě nějakou dobu vytrvá, může následující rok subvencovat americkou spotřební (konzumní) ekonomiku.

Psalo se, že výkonný ředitel společnosti Overstock (Patrick M. Byrne, poz. red.) se připravuje na ekonomickou zombie-apokalypsu tak, že své zaměstnance odměňuje zlatem a potravinami. Jestli často čtete naši webovou stránku, tak jste jistě pochopili, proč je tento systém předurčen k zániku. Vysoký veřejný dluh a daně. Práce se zadávají externím firmám a jsou automatizovány. Finanční produkty jako jsou swapy, deriváty a nadměrné obchodování ničí finanční svět. Silné poválečné ročníky jdou do důchodu, zatímco jejich nezaměstnaná vnoučata se topí v dluzích za vzdělání. Vskutku zlověstná mračna.

Michael Burry, respektovaný ekonomický prognostik, známý třeba z publikace The Big Short, poskytl nedávno časopisu New York Magazine rozhovor, ve kterém tvrdí, že přichází větší krize než byla ta roku 2008. Obří bankovní korporace jsou ještě větší než před sedmi lety a centrální banky ztratily kontrolu nad úrokovými sazbami, které v ekonomice oceňují míru rizika.

Kde se tedy ekonomicky nalézáme?

„Pokoušíme se stimulovat ekonomiku levnými penězi. Nefunguje to, ale je to jediný nástroj, který Fed má. Mezitím politika Fedu rozevírá propast mezi chudými a bohatými, což přilévá oleje do ohně politickému extremismu. Zdá se, že svět směřuje k tomu, že se téměř ve všech zemích prosadí zavedení negativních úrokových sazeb. Toto je toxické. Úrokové sazby jsou cenovým indikátorem míry rizika a v současném prostředí je tento mechanismus „cena-riziko“ poškozený. A to není pro ekonomiku zdravé. Vytváříme systém, který je pod obludným tlakem a jakékoliv problémy budou mít negativní dopad do budoucna.“

Co vás do budoucna nejvíc znepokojuje?

„Dluh. Idea, že růst se stane lékem na naše dluhy je pro politiky něco jako droga, ale nakonec to budou občané, kdo za to zaplatí. Veřejný sektor stoupá stejně jako spotřebitelský dluh. A účet Fedu má disproporci 77:1. Již není pochyb, že celosvětovou ekonomiku zachvátí velké problémy, ale otázkou zůstává kdy. Symptomy se již začínají šířit. Podle mého názoru máme před sebou ještě jeden rok, než dojde k rozsáhlému celosvětovému ekonomickému kolapsu. Berme to jako skvělou zprávu, protože máme dostatek času se adaptovat a přizpůsobit se.“

Jak se připravit na ekonomickou krizi?

„Snažte se zjednodušit své finance, diverzifikujte svůj příjem a snažte se mít dostatečné zásoby potravin. V příštích dílech vám poodhalíme všechny tipy a možnosti růstu, které „ekonomická krize“ poskytuje.“

Autor: Eric Blair
Zdroj: Activist Post, TheBigShort.com
Editor: Dylan Saint Germain

Další z kategorie Články