Některé navíc obsahovaly zdraví škodlivé kadmium. Zástupci úřadu to dnes řekli na tiskové konferenci, zjištění je podle nich alarmující. Celkem 82 kusů šperků Puncovní úřad zakoupil v 15 e-shopech, které u něj nejsou registrovány. Prodejcům hrozí pokuta až milion korun.
Puncovní úřad prověřil 30 šperků, které měly být podle prodejců stříbrné, například řetízky, náušnice nebo náhrdelníky. Zkontroloval také 50 komponentů prodávaných jako stříbrné, třeba háčky k náušnicím, karabinky a náušnicové puzety. Ze zlata měly být kontrolovaný prsten a náramek.
Ve dvou případech šperků prodávaných jako stříbrné bylo zjištěno enormní množství škodlivého kadmia. U výrobků nabízených jako zlaté šlo pouze o pozlacení. Dané šperky byly přitom na webových stránkách prodejců označené jako výrobky stříbrné ryzosti 925/1000 a zlaté ryzosti 585/1000. Neodpovídalo ani značení stříbrných výrobků, všechny měly na sobě vyraženy číslo 925, což je nejobvyklejší ryzost stříbrného zboží.
„Z tohoto důvodu varuji spotřebitele před nákupy v e-shopech u obchodníků, kteří nejsou registrovaní u Puncovního úřadu,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).
Podle zákona podléhá puncovní kontrole stříbrné zboží, které je těžší než tři gramy, u zlata a platiny je tento limit půl gramu. To znamená, že u výrobků do těchto gramáží stačí trvanlivé označení ryzostním číslem od obchodníka.
Letos již Puncovní úřad uložil prodejcům šperků 322 pokut v hodnotě 3,54 milionu korun, o milion více než za celý loňský rok. V obchodování se šperky je v Česku aktivních zhruba 8200 subjektů.
Co k tomu dodat? Snad to, že u společnosti Zlato a.s. je ražené zlato PAMP zárukou švýcarské kvality a také toho, že vaše investiční cihla bude skutečně obsahovat zlato a nic než zlato. Více čtěte zde: Naše výhody.
Zdroj: ČTK, autor: mdk dvd