„V několika příštích dnech spustím sérii opatření, na nichž jsem pracoval. To skutečně pomůže naší práci,“ ocenil rozhodnutí soudu tradičně nakloněného socialistickým lídrům v televizním prohlášení Maduro. Verdikt podle komentátorů zřejmě ještě vyostří napětí mezi jeho vládou a opozicí, která se snažila zabránit zvyšování pravomocí prezidenta, jehož označuje za hlavního viníka současné zoufalé ekonomické situace země.
Opoziční poslanci prohlašují, že soud nemá pravomoc rozhodovat ve věci, kterou má schvalovat zákonodárný sbor. Vláda podle dekretu může mimo jiné požadovat po privátní sféře statky a zboží „nutné pro zajištění základních produktů“, jichž je nedostatek. Neuvádí ale, zda za to má vláda platit. Dekret dává vládě také pravomoc disponovat se státními financemi na výdaje, které nejsou součástí státního rozpočtu. Obsahuje například i ustanovení, že vláda může po státních, ale též soukromých firmách požadovat zvýšení jejich produkce. Neuvádí už ale, jak toho mají podniky při katastrofálním stavu ekonomiky dosáhnout.
Podle ekonomů dekret o 60denním stavu nouze nijak nepomůže vyřešit bídnou hospodářskou situaci v zemi, která je podle mnohých výsledkem více než 16leté vlády socialistů. Venezuela má nejvyšší inflaci na světě (přes 150 procent), hrubý domácí produkt klesá (v posledním třetině loňského roku o sedm procent) a v zemi je nedostatek základních potravin i léků. Devadesát pět procent příjmů státního rozpočtu pochází z prodeje ropy, jejíž cena dlouhodobě klesá.
Podle analytiků se Maduro tímto dekretem jen snaží udržet nad děním v zemi moc, o kterou přišel v prosincových parlamentních volbách. V nich vyhráli jeho odpůrci a Madurovi socialisté přišli po 17 letech o většinu v parlamentu.
Autor: kpc (ČTK, Reuters)