Zlato (oz) / USD
2 751,95
1,59 %
Jistota ve vlastních rukou
0

V Kanadě již svítí poplašná kontrolka finanční krize

Očekávání ohledně úrokových sazeb klesají rychleji, nežli bankovní sazby samotné.
Rozdíl mezi těmito dvěma „vrcholy“ je v Kanadě nejmarkantnější od počátku roku 2009. A to je poplašné světlo před možným příchodem další krize.

Kanada je podle zpravodajského serveru Bloomberg první zemí, kde se na finančních trzích začíná projevovat chaos a tzv. ekonomická nákaza, jejíž symptomy bychom mohli vystopovat až do krizového roku 2008.

Vyjádřený rozdíl mezi mírou ochoty, s níž jsou si kanadské banky svolné si navzájem půjčovat a mezi krátkodobými nástroji, které odrážejí očekávání pro referenční sazby Bank of Canada, vystoupal do nejširších maxim za posledních sedm let. Rozdíl 16. ledna dosáhl 50 bazických bodů neboli 0,5 procentního bodu. To je největší hodnota od ledna 2009, kdy byl svět v recesi a ještě se snažil zotavit se z předešlé úvěrové krize.

Stejné kroky vedly k eskalaci této krize. Tehdejší krizi odstartoval skokový nárůst výpůjčních nákladů mezi bankami a velkými korporacemi, tzv. nabídková sazba kanadského dolaru (offered rate). Zato teď je počátek krize uveden poklesem nočních indexových swapů, a to kvůli spekulacím, že centrální banky sníží svou referenční sazbu již ve středu 20. 1. Tato sazba v Kanadě nyní dosahuje 0,5 procentního bodu.

Skok z druhého lednového týdne se zatím nedá ani srovnat s extrémem v roce 2008 a rovněž nejspíš není předzvěstí úvěrové krize. Přesto celá situace naznačuje, že kanadské banky stěží chtějí přijmout snížení úrokových sazeb, když se tato země v nedávné době ocitla v epicentru globální paniky kvůli zpomalování růstu a klesajícím cenám ropy. To prohlásil David Rosenberg, hlavní ekonom a stratég Gluskin Sheff & Associates Inc., jedné z největších ropných společností.

„Trhy signalizují, že tu existuje určité riziko šíření finančního chaosu,“ sdělil Rosenberg telefonicky z Toronta. „A Kanada má před svými dveřmi jasnou ceduli ‚na prodej‘ .“
shutterstock_358885310

Autor: Ari Altstedter
Zdroj: BBG

Další z kategorie Články