Federální rezervní fond systematicky pokračuje v budování finančního průmyslu postaveného na spekulativních pákových úvěrech, a ve stejnou dobu dochází k významnému odlivu amerického zlata na Dálný východ. Podle nejnovější statistiky vydané USGS (United States Geological Survey) přišlo v září na hongkongský trh se zlatem 56 % celkového zlatého exportu USA.
Export amerického zlata do Hong Kongu byl tak velký, že v září překonal celkovou domácí těžbu.
Jak můžeme vidět, USA vyvezly do Hong Kongu 19,3 metrické tuny žlutého kovu, zatímco domácí výroba byla jen 18,7 tuny. Zde je výčet největších odbytišť amerického exportu zlata.
Švýcarsko – 11,4 tuny
UK – 6,9 tuny
Indie – 5,7 tuny
Spojené arabské emiráty – 1 tuna
Musíme uvést, že Američané neexportovali jen ryzí investiční zlato, ale část exportu byly i doré slitky. (doré je surově zpracované zlato, které vyrobí těžařské společnosti a od nich pak odchází k dalšímu zpracování do rafinérií. Běžná hmotnost doré slitku je 25 kg). Z USA bylo do Indie takovýchto slitků dovezeno 5,6 tuny, do Švýcarska 4,3 tuny a na Arabský poloostrov téměř jedna tuna.
Trend, kdy USA exportují víz zlata než samy vyprodukují, nabývá na obrátkách. Za tři čtvrtě roku 2015 byly USA 24 tun zlata v mínusu oproti konci roku 2014. Neúprosná statistika ukazuje, že v rozmezí ledna až září 2015 vyvezly USA 380 tun zlata oproti 155 tunám dodaných domácími těžaři a 201 tun se pak do USA dovezlo ze zahraničí.
Američané v tomto trendu nejsou osamělými vlky. Austrálie dělá to samé. Australané za tři čtvrtě roku 2015 vyvezli 214 tun zlata; z toho na Dálný východ (Hong Kong + komunistická Čína) 136 tun, což je 64 procent jejich celkového exportu. Následující čísla ukazují rozdělení australského exportu zlata.
AUSTRALSKÝ EXPORT ZLATA (leden – září)
Čína – 136 tun
Singapur – 34,7 tun
Indie – 15,4 tuny
Thajsko – 12,2tuny
UK – 6,4 tuny
Celková domácí výroba zlata v Austrálii za stejné období byla jen 205,2 tuny (zdroj: čtvrtletní zpráva australské vlády o zdrojích surovin a energie). Přesto Austrálie importuje zlato. Další „západní“ země, která prodává své zlaté zásoby a exportuje je do Orientu.
Proč je to tak zajímavé? Protože dva ze čtyř největších světových producentů zlata na světě exportují velkou část svých vlastních zlatých zásob.
Zde máme čtyři největší světové hráče v produkci zlata.
Čína – 450 tun/rok
Austrálie 270 tun/rok
Rusko – 245 tun/rok
USA – 211 tun/rok
Je všeobecně známo, že Čína a Rusko jsou minimálními exportéry. Jinými slovy zlato ze svého území nikam neexportují, což je naprostý opak toho, co dělají USA a protinožci. To znamená, že východní země za zlato směnují bezcenné peníze nebo americké dluhopisy, zatímco západ produkuje další a další papírové deriváty a další dluh.
Bohužel tento finanční a ekonomický model není pro západní svět udržitelný. Zatímco ti investoři, kteří vložili své finance do vzácných kovů, jsou frustrováni nízkou cenou papírového zlata a stříbra, pozorný pozorovatel již může spatřit světlo na konci tunelu.
Autor: Steve St. Angelo
Zdroj: SilverSeek.com
Editor: Daniel Hron