Panické prodeje smazaly už biliony dolarů hodnoty a investoři uvažují o tom, zda se může zopakovat vývoj z roku 2008. Stokrát ohrané vysvětlení tvrdí, že současná panika byla vyvolána vývojem v Číně. Souhlasím sice s tím, že druhá největší ekonomika na světě zpomaluje, ale nezdá se mi, že by relativně mírný pokles tempa jejího růstu vyvolal na trzích takovou paniku. Hlavním důvodem je pokles ceny ropy a slabé ekonomické oživení v Japonsku, západní Evropě a Spojených státech.
Toto oživení nenabírá na síle ani přesto, že proběhla masivní monetární a fiskální stimulace. V tomto smyslu souhlasím i s tvrzením Lewise.Na Čínu je dokonce svalován propad cen ropy. Je samozřejmé, že i když její tempo růstu poklesne jen mírně, na její poptávce po ropě se to projeví a ceny ropy následně klesnou. Konkrétní vývoj je ale následující: Čínský ekonomický růstklesl ze 7,3 % v roce 2014 na 6,9 % v roce 2015. Ale její poptávka po ropě stále rostla o 2,5 %. Letos je téměř jisté, že tempo ekonomického růstu se opět sníží, ale poptávka po ropě by v Číně měla nadále růst asi o 1,5 – 2 %. To může jen těžko snížit ceny ropy na třináctiletá minima. Tím hlavním důvodem je obchodní a v konečném důsledku i geopolitická bitva mezi Saúdskou Arábií a Spojenými státy.
Velmi nízké ceny ropy vytvářejí chaos na americkém trhu korporátních dluhopisů s nízkým ratingem (junk bonds). Jejich rizikové prémie během posledních dvou měsíců prudce vzrostly a tím se zvýšil finanční tlak na korporátní sektor, který čelí kombinaci nižších tržeb a vyšších sazeb.
Některé firmy to dotlačilo na hranici bankrotu. Podle Bloombergových černých labutí – toto bude katastrofický scénář pro rok 2016. Bankám se zase zvyšuje objem špatných úvěrů a to je důvod, proč se v této souvislosti hovoří o další krizi. Je ale mnohem jednodušší neustále z problémů vinit Čínu.
Přes veškerou monetární stimulaci dnes začíná trpět celá americká ekonomika (a tedy i globální).Projevuje se to v průmyslové výrobě i ve vývoji maloobchodních tržeb,
které v prosinci klesly o 0,1 %, průmyslová dokonce 0,3 %. Američané navíc vlastní hodně akcií a pokles trhů bude dál podkopávat sentiment spotřebitelů.
Není divu, že po problémech na trzích přišlo ujištění, že dojde k dalšímu tištění peněz. Dříve se mu věnoval zejména Fed a Bank of England,
nyní ale převzala štafetu ECB. Stimulace bude pokračovat a peníze si nakonec zase najdou cestu na akciové trhy v Londýně, New Yorku a jinde (podle redakce zlato.cz je to sektor investičních kovů). Ačkoli si jako lidstvo žijeme lépe, minimálně je taková iluze, je pravda, že excesy kapitálu br
zy svrhnou svět do tzv. sestupné spirály.

Nenamlouvejme si neustále, že za problémy na našich trzích může hlavně Čína. Tyto trhy začínají chápat, že kvantitativní uvolňování musí jednou skončit, sazby porostou a nikdo vlastně neví, co to udělá s cenami aktiv. Podle mého názoru je probíhající monetární stimulace nezodpovědná. Jde o snahu dostat nás z problémů bez toho, abychom provedli nutné změny v regulaci a potřebné strukturální reformy.
Nyní se nacházíme ve stavu, kdy centrální banky již nemají žádné „náboje“. Doufám, že dojde jen k postupné korekci cen na trzích a krizi se vyhneme. Pokud ne, už se musíme poučit.
Dále čtěte: Bloombergovy černé labutě
Něco se stalo na Comexu – nový poměr papírového a fyzického zlata je 1:524
Zlato jako jediné opravdové peníze
Autorem: Liam Halligan
Zdroj: The Telegraph
Článek prošel redakční úpravou Zlato.cz