„Jennet Yellenová může ekonomiku nechat trochu rozehřát. Představitelé FEDu by mohli v březnu vynechat další zvýšení úrokových sazeb. Podle očekávání komoditních trhů se šance, že sazby zůstanou na stejné hodnotě, pohybují kolem 58 %. Taková situace by zvýšila možnost podstatně pozvolnějšího růstu sazeb, proti původně oznámeným 4 zvýšením. Krátkodobé i dlouhodobé úrokové sazby by klesly, což by vedlo k levnějšímu financování. To by mohlo dále stimulovat poptávku v ekonomice, kde míra nezaměstnanosti už teď dosahuje sedmiletých minim na úrovni 5 %.“ Tolik citace listu Salt Lake Tribune.
Analýza dalších kroků FEDu se zabývá podporou pozitivního ekonomického sentimentu a úvahou, zda bude potřeba dalšího růstu sazeb. Alternativní pozorovatelé naopak poukazují na pokulhávající ukazatele a domnívají se, že Yellenová nebude mít pro další zvedání úrokových sazeb vůbec žádný prostor.
Vznikají tak spekulace, že dalším logickým vyústěním současné situace může být nárůst cenové inflace bez tomu úměrné ekonomické aktivity. Podle výše zmíněného článku by odklad dalšího zvyšování sazeb „vedl k levnějšímu financování.“ Naopak pro další utahování hovoří minimální růst inflace.
Oficiální míra inflace je sice nejspíš podhodnocená, ale přesto se z pohledu politických činitelů nedá srovnávat s inflací v sedmdesátých letech. Z tohoto pohledu se zdá, že nechat ekonomiku čekat na další zvyšování sazeb může být spíše známkou opatrnosti.
Zde je argument pro nízkou inflaci:
„Během mandátu Jannet Yellenové se průměrná míra inflace pohybovala kolem 0,8 %, tedy podstatně pod 2% cílem FEDu. Ceny ropy od ledna 2014 propadly o 69 %. Tempo zvyšování mezd nijak nezrychlilo a růst hodnoty dolaru o 22 % silně zlevnil importy. Navíc množství nových technologických platforem jako jsou Uber a Amazon pomohly informováním zákazníků a tlakem na ceny služeb udržet inflaci nízko.“
Když se lidé nebojí inflace, pak je nejsnazší cesta k zisku využít vládních pobídek na podporu ekonomiky.
Další úryvek je z novinového článku Globe and Mail, pojmenovaného – Přízrak stagflace: proč již možná nastal pravý čas pro zlato (The stagflation spectre: Why gold‚s time may have come).
„Donedávna jsem byl ohledně zlata skeptický.S tím je však konec: myslím si, že cena zlata může brzy citelně vzrůst. Z čeho pramení toto očekávání? Jedním slovem: Stagflace. Je to nejnáročnější ekonomické prostředí kombinující inflaci a ekonomickou stagnaci. Naposled byla k vidění ke konci sedmdesátých let a teď jí tu máme znovu. Jediné aktivum, co v takové situaci zhodnocuje, je zlato.
Existují 4 investiční strategie definované podle kombinace ekonomického růstu a inflace. Pokud je vysoký růst a vysoká inflace, nejlépe si vedou nemovitosti a suroviny. Při vysokém růstu a nízké inflaci si nejlépe vedou akcie. Nízký růst a nízká inflace svědčí dluhopisům. Při nízkém růstu a vysoké inflaci většina akcií nevynáší, ale zlato exceluje.
Odhalit v jaké fázi se momentálně nacházíme, není těžké, je ale těžké přijmout správnou investiční strategii a držet se jí. A v čem je tedy háček? Rozpoznat konec každé fáze a přizpůsobit tomu portfolio. Taková změna záleží na každém jednotlivci.. Podle mě končí fáze rychlého růstu a nízké inflace a nastupuje nízký růst s vysokou inflací – tedy stagflace. Volba je jasná: ZLATO.“
Jako důkaz stagflace lze uvést celosvětově slabá ekonomická data a pokračující propad cen komodit v čele s ropou. Dále lze uvést, že peníze vytištěné centrálními bankami nejspíš ještě nejsou plně v oběhu, ale dříve nebo později k tomu dojde, což dále vyeskaluje stagflaci.
Tento předpoklad stojí na základním monetárním jevu: pokud je něčeho moc, cena takové věci bude klesat. Článek dokonce odkazuje na Maria Draghiho, šéfa ECB, který hlásí, že bude dále povzbuzovat inflaci a jediným způsobem, jak toho může dosáhnout, je další tištění peněz. Článek nakonec poznamenává, že čas zlata se pomalu blíží.
Závěr
Čas obratu na zlatě nejspíš opravdu přichází a možnosti máte v podstatě dvě. Zaprvé můžete investovat do dividendových akcií těžařů zlata, nebo v nadcházejících změnách zvolit jistotu ve vlastních rukách a diverzifikovat část svého portfolia fyzickým kovem. Ve fázi stagflace cena zlata vzroste, možná i výrazně.
Zdroj: Daily Bell
Editor: Jindřich Smítka