Zlato (oz) / USD
2 708,48
0,23 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Seriál o nejpodivnějších měnách světa: 1. díl – sůl

Po celá staletí se lidé po celém světě snažili využít nejpodivnějších věcí jako prostředek směny neboli peníze. Některé formy peněz, se kterými jsme dnes stále v běžném kontaktu, sloužily po celé věky jako katalyzátor obchodního styku. Jiné formy měly v historii peněz své místo, ale nebyly dlouhodobě úspěšné anebo je prostě nahradil vhodnější prostředek směny.
Cesta k dokonalým penězům byla dlouhá a hrbolatá, dlážděná pokusy a omyly. Zlato.cz Vám přináší seriál o nejpodivnějších měnách, které kdy lidé používali.

Sůl

Významu, který měla sůl pro starověké civilizace, dnes nemůžeme rozumět. První dochované písemné zmínky o soli jako platidle pochází z Číny z období 2700 let př. n. l. Sůl měla velký význam při konzervaci potravin, ale její dostupnost a výroba byly velmi omezené. Důsledkem toho, se na mnoha místech světa používala sůl jako platidlo.

překlady články

Sůl v Československu

V někdejším Československu se sůl dolovala v Solivaru na Slovensku, severovýchodně od Prešova. Zdejší těžba se datuje od roku 1572.

Sůl v Evropě

Známky po těžbě soli už ve starší době kamenné objevili archeologové v hornorakouském Hallstattu. Zde se sůl dolovala i v moderní době a dovážela také do českých zemí, kde jí byl nedostatek.

Významná naleziště soli v Evropě jsou například v Německu (Bádensko – Würtembersko, Dolní Sasko), v Rakousku (Solná komora), Polsku (Wieliczka se zelenou solí) nebo na Ukrajině.

Zdroj: Visual Capitalist, Wikipedia
Editor: Jindřich Smítka

Další z kategorie Články