Německá Bundesbanka zveřejnila zprávu o pokroku v programu repatriace zlata za rok 2015.
Za kalendářní rok do prosince 2015 repatriovala Bundesbanka do Frankfurtu 210 tun zlata. 110 tun z tohoto objemu pochází z Paříže a dalších 100 tun z New Yorku.
Bundesbank realizuje netradiční víceletý repatriační program. Na jeho konci převeze ze sejfů newyorského Fedu 300 tun a z francouzské Banque de France 374 tun zlata do Frankfurtu. Bundesbank spustila tento program v roce 2013 a poslední dodávky by měly dorazit do konce roku 2020. Bundesbank by samozřejmě mohla požadovat repatriaci celého objemu ve výši 674 tun naráz a převoz by trval nanejvýš několik týdnů, ale bankéři zřejmě mají své skryté důvody, proč to neudělat. Díky tomu je německý repatriační program velmi netradiční.
O repatriaci, kterou jednotlivé státy realizují, jsme psali už v říjnu 2015 (ČTĚTE ZDE).
Graf 1:
Za období od ledna do listopadu 2015 vrátil newyorský Fed ze svých rezerv 124 tun zlata. Německá Bundesbank informovala o výběru 110 tun. To může značit, že i další státy požadují repatriaci svého zlata. Výběr ze svých úložek mohla také realizovat Banque de France, aby poslala svůj díl do Německa.
Bundesbank nás v nejbližší době informuje o průběhu repatriace zlata za prosinec 2015. Možná se dozvíme, že došlo k dalším výběrům fyzického zlata ze sejfů Fedu.
Tisková zpráva nezmiňuje, zda jde o původní zlato Bundesbanky, nebo zda jsou to nové slitky. Předchozí zprávy však naznačovaly, že jde o nově slité cihly. Představitelé Bundesbanky nás však ujišťují o autenticitě a kvalitě vrácených cihel.
„Bundesbanka garantuje původ a pravost německého zlata po celou dobu přepravy. Od vyzvednutí z úlohy v zahraničí až po uskladnění ve frankfurtském sejfu. Jakmile jsou cihly ve Frankfurtu, všechny slitky důkladně prověříme a zkontrolujeme. Kontrola neodhalila žádné nesrovnalosti v pravosti, čistotě ani váze slitků.“
Zpráva je obsáhlým ujištěním bez jakýchkoliv podrobností. Neuvádí se zde nic o sériových číslech, mincovně ani roce výroby. Slitky by tak mohly být přetaveny v roce 2015 a po nepříjemných otázkách z minulého roku volí banka opatrná slova, aby se otázkám vyhnula. Řídí se heslem „Nezmíníme přetavení slitků a možná se nikdo nezeptá.“
Chybí důležité informace
Ve všech prohlášeních o repatriaci banka vynechala zásadní informace. Chybí údaje o tom, zda se vyskytovaly slitky s různým obsahem kovů. Nemluvě o vysvětlení, proč trvá převoz 300 tun zlata, který je možné uskutečnit za týden, celých 7 let. Nevíme ani, zda bylo zlato dostupné už během let 2013 a 2014.
Nejdůležitějšími otázkami tak zůstává původ zlata, výrobce, rok výroby a čistota. Původní zlato nakoupila Bundesbank během padesátých a šedesátých let.
Každá tisková zpráva se za dobu trvání programu těmto informacím vyhýbala.
Ronan Manly (autor článku) odeslal na tiskové oddělení Bundesbanky žádost o upřesnění těchto informací.
„Vážená Bundesbanko,
V souvislosti se zveřejněním částečného soupisu slitků bych vás rád pořádal o doplnění informací, podle mezinárodně uznávaných Londýnských pravidel obchodu se zlatem (tzv. London Good Delivery Rules). Tato pravidla definují pro bezpečnost obchodu nezbytné informace o jednotlivých slitcích následovně: Značky na slitku – sériové číslo výrobce, označení výrobce (je-li ho potřeba pro přesnou identifikaci, pak i s uvedením země původu), ryzost (uvedená na tisíciny) a rok výroby.
Děkuji.
Ronan Manly“
Z Bundesbank se mu vrátila vyhýbavá odpověď zhruba v tomto duchu: Bundesbanka, stejně jako Bank of England a Banque de France, eviduje pro účetní a skladovací účely pouze informace o ryzosti, váze a interně přidělená identifikační čísla slitků. Tyto informace jsou veřejně dostupné. Všechny ostatní informace jsou pouze podružné. Stejně jako další správci zlatých rezerv nepoužíváme k identifikaci a inventarizaci výrobní čísla vyražená na slitku výrobcem. Tyto údaje pouze upřesňují „část“ historie daného slitku, ale nepopisují celou jeho historii.
Závěr
Dokonce i velké ETF fondy poskytují pro své obchodní certifikáty detailní výpis držených slitků, takže si můžete sami domyslet, že vyhýbavá vyjádření Bundesbanky jsou jen chatrnou výmluvou pro neschopnost dodržovat mezinárodní standardizované postupy nakládání se zlatem.
Autor: Ronan Manly
Zdroj: Bullionstar
Editor: Jindřich Smítka