Sestřelení ruského bombardéru Su-24 bylo podle Putina „velkou chybou“. Turecká armáda prý neměla žádný důvod k útoku na „bezbranné“ ruské letadlo. S tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem se šéf Kremlu na klimatické konferenci v Paříži nesetkal, potvrdil Putin v besedě s novináři.
Turecký prezident dnes také podle televize CNN Türk řekl, že jeho vláda bude jednat s rozvahou a bez emocí, než se rozhodne k případným protiopatřením vůči ruskému rozhodnutí vyhlásit proti Turecku sankce za sestřelení letadla. Turecko prý pracuje na tom, aby vztahy s Ruskem, jakožto jeho hlavním dodavatelem energie, nebyly zpřetrhány úplně. Turecku by zánik obchodních vazeb znemožnil ekonomickou obnovu a ve schodku státního rozpočtu by vznikla díra ve výši v přepočtu 128 miliard Kč.
Prezident Putin sice dodržel diplomatické dekorum, ale zahájil proti Turecku a jejímu současnému prezidentu mediální a propagandistickou válku. Svou ofenzivu začal napadnutím Turecka za jeho spíše liknavý a nerozhodný postoj ve válce a potírání ISIS. Putin tvrdě kritizoval Erdogana:
„Islámský stát je financován nelegálním prodejem ropy do Turecka“. To samozřejmě nelze ani potvrdit ani vyvrátit, jelikož ISIS patrně bude odebírat ze stejné pašerácké sítě, již KRG (Kurdská regionální vláda) využívá pro transport kurdské ropy z Kurdistánu do tureckého přístavu Ceyhan. Šíří se dokonce spekulace, že Erdoganův syn Bilal, majitel námořní sítě BMZ Group, je zainteresován na pašování. Proto by se dalo předpokládat, že sestřelení ruského letounu Su-24 přišlo jako odplata za nedávnou ruskou bombardovací ofenzivu, v níž vzalo zasvé 1.000 ropných transportérů.
Tvrdými argumenty zaútočil i irácký poslanec Mowaffak al Rubiae:
“ Za posledních osm měsíců se organizaci ISIS podařilo na tureckém černém trhu prodat ropu za 800 milionů dolarů.“
“ Peníze vygenerované tímto prodejem fungují jako ústřední tepna pro ISIS a její operace. Pokud tepnu přiškrtíme, ISIS se zadusí.“
“ Není ani nejmenšího stínu pochyb, že turecká vláda o pašování ropy ví. Obchody se dějí jim pod nosem a dokonce s tichým svolením turecké tajné služby.“
„Žádná teroristická organizace nepřežije sama o sobě, pokud nemá státní podporu sousedních zemí – v tomto případě Turecka.“
Ani Putin si nebral servítky. V zákulisí nedávné konference o klimatických změnách zmínil, že množství pašované ropy pro islámský stát dosahuje již průmyslově komerční úrovně. Mluvil o jasném spojení s islámskými bojůvkami:
„Vystopovali jsme některé z islámských bojovníků až do teritoria Turecké republiky, kde žili v regionech, kde požívali ochrany speciálních bezpečnostních služeb. Tito bojovníci se díky bezvízovému režimu volně pohybují až na bojová území, kde pokračují střety s koalicí proti ISIS.“
A Putin finálním úderem kredibilitu Erdogana zcela doráží: „Máme veškeré důvody se domnívat, že náš letoun byl sestřelen ve snaze zajistit bezpečnost transportní trasy ropy do přístavů, kde se nakládá na tankery.“ Erdoganova reakce byla chabá, nemůže prý tato obvinění přijmout, jelikož „nejsou morální“.
Je úsměvné, že tentýž muž, který pro zisk pár křesel v parlamentu neváhal rozpoutat občanskou válku s Kurdy a který neváhá uvrhnout novináře do žaláře, pokud se o jeho vládě jen křivě zmíní, že tedy tento muž nyní hlásá, že podá demisi, pokud Putin předloží důkazy.
Bude zajímavé sledovat, jak bude na dramatické odhalení viny Turecka reagovat NATO, pro nějž se Ankara pomalu stává diplomatickou přítěží.
Zdroj: ČTK, Msn, Reuters
Foto: Shutterstock