První den na burze byl chaotický. Vzápětí King World News otiskly inspirující rozhovor s podnikatelským velikánem. My k němu připojujeme pozoruhodné grafy vývoje zlata a stříbra, které lidi zvednou ze židle.
James Turk říká: „Výsledky za rok 2015 jsou k dispozici, Eriku, a jak můžete vidět na grafech, na zlatu a stříbru přinesl rok smíšený výsledek. Vše se odvíjí od toho, kde žijete, a kterou měnu používáte jako měřítko.
Nejdříve se podíváme na zlato, pro nějž jsem zařadil cenu v 12 národních měnách . Jsou tu dvě hlavní měny, americký dolar a euro; 5 měn z dalších velkých zemí; a nakonec 5 národů „BRICS“ , tedy Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika (všimněte si pozoruhodných průměrných zisků pro zlato v posledním řádku v průběhu posledních 15 let, a to ve srovnání s každou měnou).
Zlato v podstatě mělo vyrovnaný kurz vůči euru, ale kleslo o 10 % vůči dolaru a jenu v USA, a téměř 10 % kleslo ve švýcarských francích. Ale podívejte se na země BRICS. Zlato v kurzu s brazilským reálem vzrostlo o 33 %, a nabralo zisk 20 % oproti jihoafrického randu.
Za tyto poněkud rozdílné výsledky nemohou změny na samotném zlatě. Koneckonců, unce zlata dnes přeci není jiná unce, než jaká byla před rokem. Krom této výjimky. kdy si Čína změnila hmotnostní jednotky LINK. Naopak – mění se hodnota národních měn, v jejichž „kupní síle“ hodnotu zlata vyjadřujeme. Mění se v důsledku změn politiky centrálních bank a vlivem tržním intervencím.
Na vysvětlenou: USA ve srovnání s ostatními zeměmi sledovaly poměrně přísnou měnovou politiku. Například, celková aktiva v rozvaze Fedu se držela po téměř 18 měsíců na $4,5 bln. , což je velmi neobvyklé v porovnání s historicky doloženou praxí Fedu, kdy Fed pravidelně meziročně rozšiřuje celková aktiva a měnovou zásobu.
Oproti tomu ECB rozšířovala svou rozvahu pomocí politiky agresivního tištění peněz. Takže v čistém výsledku vidíme, že ECB po dané období znehodnocovala euro vůči dolaru, a tento rozdíl za minulý rok ilustruje vyrovnaná rentabilita zlata vyjádřená v eurech a pokles ceny v dolarech .
Podobný závěr lze učinit i ohledně zemí BRICS – Brazílie a Jižní Afriky. Tyto země také šly cestou uvolněné měnové politiky, čímž znehodnotily svou měnu. Všimněte si také, že výsledky jsou skoro stejné pro stříbro (viz graf, všimněte si opět pozoruhodných průměrných zisků pro stříbro v posledním řádku v průběhu posledních 15 let – oproti každé měně).
Jediný významný rozdíl mezi zlatem a stříbrem je, že „stříbrný tým“ získává více trestných bodů, tedy červených čísel. To je odrazem toho, že stříbro je mnohem volatilnější nežli zlato. Konečné výsledky v posledním řádku každé tabulky nám však napoví, že vývoj stříbra se nakonec od zlata v mnohém neliší. Koneckonců, obojí je forma peněz, a hmotnost se přeci nemění ani u zlata, ani u stříbra.
Důležitým bodem na této tabulce je také to, že vlastnit národní měny je jako sázka do loterie. Můžte jen hádat, kterou měnu bude zrovna vhodné vlastnit, ale pak je tu i další důležitý bod. Současný mezinárodní monetární systém můžeme popsat jako takový, v němž jsou měny navzájem „plovoucí“ co do své hodnoty. Plovoucí hodnotou myslíme to, že již měny k sobě navzájem pevně neváže zlatý standard, jako tomu bylo do roku 1971.
Ale jen se podívejte na finální výsledky výše uvedených tabulek. Tyto výsledky ukazují, jak špatně si centrální banky vedly ve spravování národních měn. Všem měnám do jedné se nepodařilo udržet si svou kupní sílu. Měny podléhají zákeřnému znehodnocování, a tyto tabulky ukazují, že zlato a stříbro jsou nejlepšími platidly, jimiž se lze před znehodnocením chránit.
I přes aktuálně slabší výkonnost zlata, žlutý kov od začátku tohoto století vždy rostl v průměru 10,7 % ročně (měřeno v USD) a ve skutečnosti mělo zlato výnosy až dvojnásobně lepší vůči většině světových měn. A to jsem do tabulky nezahrnul některé naprosto beznadějné měny jako jsou ukrajinské hřivny, argentinské pesos a venezuelské bolívary.
Sebelepší bankovní účet se nemůže svým úrokovým výnosem ani přiblížit tomu, jak silně se v průběhu času zhodnocuje zlato či stříbro. Pro úplnost dodejme, s bankami máte rostoucí riziko, že přijde krach a vaše peníze prasknou na sanace bank, což byl případ Kypru, Řecka a poměrně nedávno i některých regionálních bank v Itálii. (Čtěte – přichází rok bail-inů LINK)
Takže národní měny skutečně mohou být navzájem v „plovoucím vztahu“ – a měnit hodnotu podle politiky centrálních bank – ale všechny měny zatím vzhledem k zlatu a stříbru ztrácejí svou hodnotu. A tímto výsledkem v tomto roce jen tak nic neotřese.
Takže při rozhodování, které peníze vlastnit a schraňovat, se jako první krok podívejte na tabulky výše. Centrální banky totiž nedávno posedl amok, aby mohly zkoušet své šílené teorie na trhu, což ničí kupní sílu národních měn, a vlády naopak hodily zodpovědnost za sanace na majitele účtů (říká se tomu bail-in). Proto zlato a stříbro jasně vítězí jako nejlepší forma peněz. “ LINK Art Cashin a jeho ohromující předpovědi pro 2016.
Zdroj: Activist Post
Editor: Daniel Hron