Zlato (oz) / USD
2 755,27
0,40 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Peníze z nebe: Švýcarsko má svým občanům rozdávat $2500 měsíčně

Hlavní ekonom Citibank prohlásil, že „Svět už teď může zachránit jen fiskální stimul, vrtulníkové peníze. Fiskální stimul, tedy chronickou verzi tištění peněz, se chystají zavést ve Švýcarsku a Británii jako základní životní příjem. Budou občané ještě chtít pracovat?

shutterstock_316740041
Bank of England již zahájila potřebné kroky před spuštěním stimulu. Vypadá to, že prognóza australské největší investiční banky, že fixní stimuly by měly nastat až během příštích 12-18 měsíců, byla příliš konzervativní. Zatímco Finové zvažují rozdělit peníze svým občanům formou „základu pro měsíční příjem,“ Švýcaři hlasovali v celostátním referendu ohledně radikálního plánu, podle nějž by se měl dospělým občanům vyplácet základní nepodmíněný příjem ve výši přibližně 2500 $ za měsíc, s tím, že poctiví Švýcaři i tak budou chtít pracovat.

Dailymail píše, že přistoupí-li Švýcarsko na tento monetární plán, mohlo by jako vůbec první země na světě vyplácet všem svým občanům základní měsíční příjem bez ohledu na to, zdali pracují nebo ne. Navzdory referendu k 5. červnu si popravdě si tato iniciativa ve Švýcarsku nezískala příliš mnoho ohlasu mezi politiky levého ani pravého spektra.

Peníze z nebe

Podle navrhované iniciativy by každý dospělý člověk měl dostat v přepočtu $ 2.500 za měsíc a dokonce každé dítě by mělo dostávat 625 franků (750 dolarů) měsíčně. Federální vláda odhaduje, že by náklady programu měly přijít stát na na 208 miliard franků (v přepočtu 215 miliard dolarů) ročně.

Přibližně 153 mld franků ($155 mld.) by muselo být vybráno z daní, zatímco 55 miliard franků (60 miliard dolarů) by bylo nutné převést ze sociálního pojištění a výdajů na sociální pomoc. To představuje celých 30 % švýcarského HDP !!!

Sametová revoluce v kvantitativním uvolňování

Akční výbor, který dal dohromady iniciativu „vrtulníkových peněz“, se skládá z umělců, spisovatelů a intelektuálů. Patří tam i publicista Daniel Straub (LINK), bývalý mluvčí federální vlády Oswald Sigg a zurišský rapper Franziska Schläpfer (známý jako „Big Zis“). Informace poskytla tisková agentura SDA. Iniciativu podpořily i další osobnosti, např. spisovatelé Adolf Muschg a Ruth Schweikert, filozof Hans Saner a komunikační expertka Beatrice Tschanzová. Skupina se zaštiťuje výsledky nové studie, jež prokázaly, že by většina Švýcarů dál pokračovala v práci, i kdyby vláda schválila politiku stálého příjmu.

„Argument odpůrců, že zaručený příjem by snížil motivaci lidí k práci, si proto do značné míry protiřečí,“ ocitoval deník The Local.

Nicméně, třetina z 1.076 dotazovaných v průzkumu Demoscope Institute věří, že by „ostatní lidé přestali pracovat“.

A více než polovina dotazovaných (56 procent) věří, že návrh zákona na garantovaný příjem nikdy neprojde čtením.
Zastánci iniciativy říkají, že si kladou za cíl překopat vztah mezi zaměstnáním a příjmem.

Otázka je, zda by lidé ještě někdy v budoucnosti skutečně museli pracovat… Inu, možná by si tato „skupina intelektuálů“ měla poslechnout „Železnou Lady“ Margaret Thatcherovou: „nakonec vám stejně dojdou peníze vybrané od pracujících lidí!

Lidové tištění peněz na vzestupu

Již dříve jsme psali dříve, po celém světě roste podpora pro státní výdaje, které by měly být financovány z „lidového tištění peněz.“ Idea  lidového tištění peněz je ta, že budou centrální banky přímo financovat vládní výdaje, a dokonceposkytnou i injekci peněz přímo do bankovních účtů domácností, pokud to bude nutné. A tato myšlenka získává své zastánce.

Evropská centrální banka již začala nakupovat dluhopisy Evropské investiční banky, což je orgán EU, který financuje projekty v oblasti infrastruktury. A Jeremy Corbyn, současný lídr britské Labour Party, prosazuje britskou verzi tohoto schématu.

Systém vrtulníkových peněz – to je to monstrum, ten Jožin z Bažin, který přichází do měst a vesnic ve vašem okolí, kde kouše, saje, rdousí! Nazývejme ho dle libosti, třeba „otevřené monetární financování“ „vrtulníkové peníze,“ nebo třeba „čiré šílenství“.

Schema rozhodně nebude nepopulární. Kdo by jen protestoval proti tomu, když centrální banky začnou pumpovat peníze do „středostavovských a nízkopříjmových domácností“? Jednoduše řečeno, přichází konec hry, keynesiánská „endgame“. Jediný způsob, jak se vyhnout „sekulární stagnaci“ (což, pro nezasvěcené, je jen další ekonomické módní slovo, které de facto znamená „ekonomika naposled škytne a pak se zastaví“) je vypustit keynesiánského Krakena.

Centrální banky raději, než aby akumulovaly aktiva, vyhazují peníze ve velkém na ulici. Nebo moderně a civilizovaně – každému nasadí na konto úvěr! To koneckonců může být účinnější než nákup aktiv, a oproti předchozím formám tištění peněz to nebude znamenat jen přesouvání bohatství z A do B. Ve skutečnosti „vrtulníkové peníze“ představují vlastně trvalé tištění peněz, jelikož se centrální banka zaváže k tomu, aby trvale zvedala měnovou bázi.

Opět platí, že připsání peněz na osobní účet nezaručuje, že peníze jejich „vlastník“ utratí – narozdíl od monetárního financování, kde lze nově vytvořenou hotovost použít pro fiskální (státní) výdaje. Taková politika ve skutečnosti opravdu implikuje fiskální (státně hospodářskou) politiku, jelikož většina centrálních bank nemůže provádět stimul „vrtulníkovými penězi“ na vlastní pěst.

Důležité je si uvědomit, že se tato záležitost již posunula daleko za úroveň teorií. Není úplně jasné, zda si teď většina lidí vůbec uvědomuje, do jaké míry absurdnosti již situace zašla (a toto není jen kritika francouzské Sociéte Genérale, jen se snažíme o upřímný pohled na aktuální dění). Riskneme, že porušíme dekorum analýzy kapitálových trhů, a řekneme vám to naplno: TOHLE JE RYZÍ A NEFALŠOVANÉ ŠÍLENSTVÍ. Bez legrace.

Krize kredibility

Selská logika říká, že přeci nelze jednoduše vytisknout kus papíru, prodat ho sám sobě, a pak použít nově vytištěnou nekrytou měnu k tomu, abyste stimulovali ekonomiku. Vždyť v nově natisklé měně nezbývá už ani špetka důvěryhodnosti. Fed, ECB a BOJ čelí kritice a krizi kredibility, zatím vlažné a akademicky slušné, nebude tomu však navždycky. Celý proces totiž může vzít jen jediný konec.

Zpeněžování státního dluhu ze strany centrálních bank je pohonem výroby vrtulníkových peněz. Když stát vydá 1 bilion dolarů v dluhopisech a rychle umístí peníze na bankovní účty domácností, centrální banka rychle nakoupí nové dluhopisy a pohřbí je ve své platební bilanci jako aktivum. Japonský model (Abenomika) je snižovat úrokové sazby do té míry, než klesnou náklady na vydávání nových státních dluhopisů téměř na nulu. Samosebou než státní dluh nahromadí natolik, že jen financování jeho úroků pozře více jak 40 % všech příjmů z daní.

Ale o stinných stránkách vrtulníkových peněz se nesmí mluvit nahlas. Stejně jako v případě kvantitativních emisí (tj. monetárního stimulu), i fiskální stimul (vrtulníkové peníze) banky naservírují lidem jako dočasné opatření, z nejž se však rychle stane opatření chronické, jelikož ekonomika by se sesypala, pokud by se utáhly „kapačky“ stimulu.

Dočasnou úlevu vám, milí čtenáři, snad přinesou rekreační drogy. Trvalou úlevu by ekonomice přinesla plná a nefalšovaná ozdravná deprese.

helicopter ben

Foto: Helicopter Ben, podle šéfa Fedu Bernankeho
Foto 2: Wealthdaily.com

Zdroj: brotherjohnf.com
Autor: Tyler Durden
Editor: Daniel Hron

Další z kategorie Články