Zlato (oz) / USD
2 751,95
1,59 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Pavel Ryska: Importy zlata do Číny rostou již 3 roky

V roce 2013 Čína dovezla přes 1100 tun zlata a na čas překonala i tradičně největšího importéra − Indii. Importy rostly i v roce 2014 a v současnosti kvůli chaosu na čínské burze opět zlato získává na popularitě.

  • Příčiny obnoveného apetitu nejsou jednoznačné, ale svou roli sehrál propad čínského akciového trhu.
  • Zdá se, že Čína se pevně usadila v pozici druhého největšího spotřebitele zlata na světě.

Na podzim experti na trh se zlatem předpovídali, že v Číně bude pokračovat pokles dovozů tohoto drahého kovu z rekordních hodnot dosažených před dvěma roky.

V roce 2013 totiž Čína dovezla přes 1100 tun zlata a na čas překonala i tradičně největšího importéra − Indii. Vláda tehdy odstranila řadu restrikcí na dovoz a prodej zlata a Číňané, kteří mají v investicích omezené možnosti, toho využili.

Předpovědi, že vysoká poptávka byla jen jednorázový jev, se ale nenaplňují. Po poklesu v roce 2014 se dovozy loni vrátily k růstu. Čína dovezla téměř 800 tun zlata a dovozy prudce vzrostly zejména v závěru roku. Příčiny obnoveného apetitu nejsou jednoznačné, ale svou roli sehrál propad čínského akciového trhu. Přes všechny intervence čínské vlády se nedaří výkyvy akcií zastavit a Číňané v ně ztrácí důvěru. To je přivádí zpět k bezpečnější investici − do zlata. K tomu se navíc přidávají nákupy zlata čínskou centrální bankou.

Zdá se, že Čína se pevně usadila v pozici druhého největšího spotřebitele zlata na světě. Jde navíc o spotřebitele, jenž kupuje zlato fyzicky, a neplánuje jej tedy v dohledné době prodávat.

Pokud by došlo k obratu i u spekulativní poptávky na Západě, cena zlata by měla podporu z více zdrojů.

Autor: Pavel Ryska – analytik J&T Banky
Editační tým Zlato.cz
Foto: Munimedia.cz

Další z kategorie Články