Kanada si bezpochyby prochází silnou recesí. To je znát obzvlášť v provincii Alberta, kde se nachází hlavní ložiska ropy celé země. Uprostřed probíhajícího kolapsu cen ropy dochází v této provincii k rostoucímu množství domovních vloupání, potravinové banky registrují rostoucí zájem o potraviny pro chudé a bohužel dochází také k rostoucímu počtu sebevražd. Mnoho obyvatel nechápe, jak se ekonomická situace v zemi mohla tak rychle změnit v katastrofu.
Padající hodnota kanadského dolaru jen umocňuje konec „Kanadského snu.“
Graf 1: Vývoj kurzu kanadského dolaru proti americkému
Propad kanadského dolaru (CAD) vůči americkému dolaru (USD) má silný vliv na ceny základních potravin v Kanadě.
Podle Bloombergu země dováží okolo 80 % veškeré zeleniny a ovoce. Když kanadský dolar ztrácí, ceny těchto potravin úměrně tomu rostou. Nízko příjmové domácnosti obvykle vydají za jídlo větší část příjmu. Tento vedlejší efekt oslabení národní měny jim působí značné potíže.
S rostoucím tempem propouštění bude růst množství nízkopříjmových domácností, které budou silně zvažovat, zda si mohou dovolit okurku za 3 dolary, květák za 8 dolarů nebo kukuřičné lupínky za 25
James Price, ředitel společnosti Capital Markets Products nedávno v BloombergTV vtipkoval, že „nebude trvat dlouho, než bude banán za dolar.“
Nejedná se pouze o provincii Nunavut (daleko na severu), ale o situaci v celé zemi.
Tato kanadská krize se pravděpodobně ještě prohloubí. Podle výroční zprávy potravinového institutu při University of Guelph, vzrostly minulý rok ceny ovoce o 9,1 % a zeleniny o 10,1 %. Autoři zprávy očekávají, že růst cen těchto potravin budou překračovat oficiální míru inflace, která za rok 2015 činí 4,5 %.
Varování, že pokud ceny ropy brzy nevzrostou, bude v Kanadě hlad, doplňuje vyjádření Diany Bronsonové, ředitelky společnosti Food Secure Canada, která uvádí: „Lidé se středními a nízkými příjmy, mají problém najít dostatečně placenou práci, aby svým rodinám vydělali na vyváženou stravu.“ „Nezdravé jídlo je levné, zdravé jídlo je naopak velmi drahé.“
Jinými slovy by v krizí nejhůře postižených oblastech mohlo brzy dojít k silnému nárůstu obezity, úměrně tomu, jak Kanaďané přestupují na nezdravé, ale levné potraviny. „Konkrétně v provincii Alberta máte buď hojnost, nebo hlad. Lidé, kteří si stále mohou dovolit jídlo, budou zajídat své zklamání levným lančmítem a lacinou zmrzlinou. Mnoho dalších, kteří byli nejvíce zasaženi, krize nutí hledat řešení na charitě či v potravinových bankách.“
Špatná zpráva je, že se s tím prakticky nedá nic dělat. Pokud Bank of Canada zvažuje zavedení pro-cyklických opatření na podporu dolaru, riskuje tím zadušení ekonomické aktivity v době, kdy propad cen ropy odkrajuje nemalou část HDP země.
Zdroj: CBC
Editor: Jindřich Smítka