Indická vláda se snaží potlačit poptávku po zlatě a staleté tradice svých občanů. Od 1. ledna 2016 musí všichni, kteří nakoupí zlato v hodnotě nad 200.000 rupií (2.950 USD), oznámit takový nákup úřadům prostřednictvím svého daňového čísla. Problém je v tom, že v celé Indii je k dani z příjmu registrováno pouze 3 % populace. Postranním úmyslem opatření je přivést další část populace k platbě daní, a dostat tak jejich majetek pod kontrolu vlády.
Vládní regulace selhávají
Indická vláda se snaží zprůhlednit obchod se zlatem a omezit poptávku, místo toho ale kvůli novým opatřením bují šedá ekonomika a neoficiální obchod.
„Někteří klenotníci se přesouvají z oficiální do šedé ekonomiky,“ řekl ředitel klenotnické společnosti Mayank Khemka, a dodal, že „žádný zlatník nechce ztratit zákazníky jen kvůli tomu, že nejsou registrovaní k platbě daní.“
Zlato je v Indii téměř stejně likvidní jako oficiální státní měna. Vláda se proto dlouhodobě snaží o omezení praní špinavých peněz a kontrolu majetku stovek milionů lidí. Indové tradičně ukládají své bohatství do zlata, mimo oficiální systém.
„Většina velkých zákazníků nechce uvádět daňové údaje. Namísto toho žádají o rozepsání účtu na jména příbuzných nebo o uhrazení ceny v menších splátkách,“ řekl zlatník Mangesh Devi.
Tradiční dar – zlato
Dvě třetiny indické poptávky po zlatě pochází z venkovských oblastí, kde šperky považují za tradiční prostředek k uložení bohatství. V celé Indii žije 1,25 miliardy obyvatel a jen 223 milionů z nich jsou registrováni k platbě daní z příjmu.
„Většina mých zákazníků jsou farmáři, kteří mají vlastní starosti. Nemají žádnou daňovou registraci,“ řekl Mangesh Devi.
Zlato Indové nakupují téměř ke každé příležitosti ať už svatbám, narozeninám nebo náboženským svátkům. Už dříve se vláda snažila omezit poptávku po zlatě, ale místo toho došlo k rozvoji pašování, jak uvádí Světová rada pro zlato. Touto cestou se do země jen za rok 2014 dostalo 175 tun zlata. Každá další regulace obchodu se zlatem způsobuje řadu nezamýšlených následků.
Závěr
Regulace obchodu se zlatem tedy nejen, že nedokáží omezit hlad Indů po zlatě, ale ještě prospívají nelegálnímu obchodu, který dále vzkévá. Výsledek takových opatření je tedy přesně opačný, než vláda původně zamýšlela.
Autor: Jindřich Smítka
Zdroj: Reuters, Světová rada pro zlato