Zlato (oz) / USD
2 755,27
0,40 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Mexiko a tikající dluhová bomba

Mexiko mašíruje k masivnímu defaultu, který může odpálit bombu světového dluhu.

mexico_economy-1024x630

 

Dluhová lavina. Poté, co taková lavina dostatečně naroste, jejímu zhroucení už nezabrání ani setrvačnost systému. Poté taková lavina zavalí svou hostitelskou zemi a zhroutí i na zbytek systému.

Po celé planetě existují stovky vlád – místních, státních a národních – stejně jako podniků a domácnosti, které se dostávají k tomuto bodu zlomu. Některé se utápí v dluzích, jiné bankrotují kvůli neschopnosti splácet úvěr, a tak spustí řadu dluhových krizí, které vyústí do tržního chaosu. A zvýšením úrokových sazeb pro původně levné půjčky u domácnosti, které jsou nejvíce náchylné k implozi, se celý problém katalyzuje

Zatímco Portoriko také odpočítává minuty zbývající  do závažného bankrotu, který bude mít dopad i na Spojené státy, se Mexiko se rovněž připravuje na finanční havárii. Mexická největší stavební firma závislá na vládních zakázkách, jejichž zdroj nyní vysychá, čelí hrozbě defaultu kvůli splátkám $31 milionů na úrocích.

A tak to začíná…

V srpnu se dluhopisům největší mexické stavební firmy, ICA, dostalo té pochybné cti zaznamenat ten nejhorší propad akcií na všech rozvíjejících se trzích. V době, kdy rozvíjející ekonomiky zpomalují svůj růst a celková dluhová expozice korporací v těchto zemích je rekordně vysoká, to muselo přijít.

V pátek 4.12. se akcie společností propadly o 22 % po zprávě, že bude muset během 30denního tolerančního období splatit 31milionový úrok, jehož splatnost byla na konci tohoto týdne. Dne 5. 12. akcie společnosti ICA, které od ledna ztratily více než 75 % své hodnoty, spadly o dalších 8% na 3,76 pesos za kus, což je minimum za posledních 21 let.

Aby toho nebylo málo, stavební firma si za finančního poradce nedávno najala specialisty na korporátní restrukturalizaci Rothschild & Co., čímž podnítila spekulace, že brzy bude nucena s jejich pomocí usilovat o oddlužení.

Pokud ICA nebude schopna zaplatit své závazky, odstartuje to největší dluhopisový default Mexika od bouřlivých dnů „prosincové pesové krize“ z roku 1994.

Příjmy společnosti, která závisí většinou svých kontraktů na vládě, letos prudce poklesly kvůli rozpočtovým škrtům v infrastruktuře, zatímco slabší peso zhoršilo společnosti pákové poměry.

Jak uvedl Wolf Street, (zde a zde), mnohé mexické společností jsou akutně zranitelné a citlivé na posílení dolaru a na růst úrokových sazeb v USA. Náhlý nárůst likvidity americké centrální banky (– Fedu), po vypuknutí globální finanční krize umožnil největším mexickým firmám půjčovat si na mezinárodních trzích v mnohem větším množství a na mnohem delší dobu, než předtím.  A výrazný pokles pesa vůči dolaru u některých firem výrazně zvýšil míru zapákování.

Jak se píše ve článku, stagnující mexická ekonomika dovedla společnost ICA k až přílišné náchylnosti k bankrotu. Břímě kolapsu ICA může napáchat hodně škod napříč  globálním ekonomickým prostředím. Skutečné nebezpečí tkví v tom, že naakumulované mimořádné události by mohly spustit dominový efekt a splasknutí dluhů, které by přineslo nemilosrdnou destrukci.

Goldman Sachs, jenž často bývá v epicentru finančních záležitostí, nedávno prohlásil, že se nacházíme na třetí vlně finanční krize,   která sahá až do období před kritickým rokem 2008 a která globální ekonomice zasadí další citelné rány. Goldman uvádí:

Tato vlna se vyznačuje drasticky nízkými cenami komodit. Její charakteristický průběh má své kořeny v odpovědi na první dvě vlny krize – bankovního kolapsu a krizi Evropské unie – a to vše je součástí tzv. dluhového supercyklu několika posledních desetiletí.

Centrální banky jedna jako druhá urychleně přijímaly nižší úrokové sazby, což byla jejich reakce na první dvě dluhem zapříčiněné krize. Banky tím povzbudily investory, aby půjčovali peníze na rozvíjejících se trzích, jako je např. Čína, za slušný výnos.

Nyní, když to vypadá, že by úrokové sazby mohly růst, se věřitelé snaží o únik a investoři se stahují z komodit, které jsou úzce spojeny s osudem rozvíjejících se ekonomik.

A přesně to se děje dnes.

Ceny energií i komodit jsou u dna, a lidé se stresují kvůli poklesu příjmů.  Slabé ekonomické systémy a sliby jež známe z dob socialismu, znemožňují opravit a vyčistit účetní rozvahy. Jelikož věřitelé požadují vrácení svých peněz, národy třetího světa jsou pod tlakem kvůli „silnému“ dolaru, je refinancování úvěrů tímto dražší.

Wolf Street vysvětluje:

Banka pro mezinárodní vyrovnání (BIS) konstatuje, že zahraniční dluh v Mexiku je čtvrtý nejvyšší ze 17 rozvíjejících se ekonomik.  Mexiko předehnaly pouze Chile, Malajsie a Peru. Problém je natolik vážný, že mexická centrální banka právě vydala pečlivě formulované upozornění o možných nebezpečích, jež s sebou nese nadměrné množství dolarových podnikových dluhopisů.

Společnosti, které výrazně zvýšily svůj dluh fixovaný na cizí měnu, mezitím doporučují věnovat svou pozornost možným rizikům, a to zejména v případě, že většina jejich příjmů je denominována v pesos.

V případě ICA jsou téměř všechny kontrakty společnosti fixovány na pesos, zatímco $1,35 mld. svého dluhu mají denominováno v dolarech. Takový je dluh, který se nyní marně snaží splatit.

Tato exploze dluhu fixovaného na dolar nebyla jen výsledkem posilování dolaru; mnoho firem se také zoufale snažilo využít mimořádně nízkých úrokových sazeb, aby se mohly za příznivých podmínek dále zadlužit.  Je zvráceně ironické, že ze strachu, že Fed se může chystat skutečně odnést mísu se sladkým ZIRP (tedy politiku nulových úrokových sazeb), se největší mexické korporace pustily do posledních zběsilých půjček v dolarech.

Pozorujeme, jak tyto časované dluhové bomby nikdo nemůže odhalit a zneškodnit. Víme, že tikají a budou vybuchovat po celé zeměkouli, a že to pravděpodobně bude na globální ekonomiku mít závažný dopad.

Utrpět tím mohou všichni, a zejména ti, kteří jsou závislí na příjmu a službách selhávajícího systému. Ušetřeni nebudou ani investoři, jelikož poškozeno může být cokoli, co je zapákováno, zajištěno nebo prodáno do derivátů. Masivní množství skutečného globálního dluhu – když do toho započítáme i nesplnitelné závazky, jako jsou penze, jímž nelze dostát – takové množství je prostě absolutně nemožné vyrovnat při zachování konvenčního ekonomického myšlení.

Mnoho lidí utrpí vybuchujícími dluhovými bombami, dokud nebo pokud nebudou dluhy umazány a systém se nedočká restartu.

Autor: Tím Mac Slavo
Zdroj: SHTFplan.com, WolfStreet.

 

Další z kategorie Články