Zlato (oz) / USD
2 755,27
0,40 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Kostka ledu ve skotské aneb přežijí medvědi globální oteplování?

Led ubývá takovou rychlostí, že už brzy nebudeme mít co si dát do skotské.

Propuká panika! V Grónsku odtálo již 9.000 miliard tun ledu!

Zamysleli jste se někdy nad tím, proč se „Grónsku“ říká zelená země? (v angličtině Greenland, pozn. editora) a ne třeba Země věčného ledu nebo podobně? Bude to nejspíš kvůli tomu, že když sem dorazili první osadníci, byla většina země doopravdy zelená. Musely to být krásné časy – nikdo si nedělal vrásky, že jej ugriluje globální oteplování (obyvatelé přímořských států se prý naopak mají utopit, dřív než dostanou šanci zahladit svou uhlíkovou stopu).

Jak by řekl klasik v kiltu: „Led ubývá takovou rychlostí, že už brzy nebudeme mít co si dát do skotské.“
Už kvůli té whisky je každému zřejmé, že globální oteplování je čiré zlo.

ice-cubes-768x620

Foto:Valentin Volkov

Nikomu nevadí, že jsme vlastně uprostřed interglaciální periody, což v řeči obecné znamená „krátký časový úsek v rámci doby ledové, kdy se nakrátko oteplí, předtím než opět vše zamrzne.“ Z geologického hlediska je to okamžik, který je však naštěstí mnohatisíckrát delší než jepičí lidský život. Dlužno řici, že doba meziledová pomalu končí.

Graf 1: vlevo – pozemské klima v průběhu posledních 65 let milionů let. Odhady říkají, že maximální teplota nastala zhruba před 50 – 55 miliony lety od té doby se teplotní trend pomalu propadá, viz graf.

cenozoic 1

Napravo máme aktuálnější tabulku (tuto prosím čtěme zleva doprava). Na té je sestupná trend vidět zcela jasně. Toto naše krátké období globálního oteplování je pouze běžným výkyvem, který je k nerozeznání od dalších všedních výchylek teploty. Ve skutečnosti bychom měli být vděční, že si klesající trend vzal krátkou pauzu. „Malá doba ledová“, která nastala nedávno, nebyla dvakrát příjemná. Úroda často vůbec nevzešla a zimy byly mrazivé až do morku kostí (ne jako v Praze, kde při minus pěti popraská vodovodní potrubí).

gisp-last-10000-new

Malý červený výkyv vpravo ukazuje malé oteplení, ke kterému došlo od vražedného chladu malé doby ledové. Kdo se to tehdy nebývale zahřál před 8500 lety, to není zcela jasné – můžeme to svalit na kromaňonce,  na pachatele genocidy neandrtálců? Úroda naposledy nevzešla ve středověku 1315–1322, a Grónsko se pokrylo ledem mezi 15 – 17. stoletím. To byly malé doby ledové nebo jejich náznaky. Trend však klesá k nové opravdové době ledové. Pokud jste neurotického založení,můžete se začít bát.

A teď uveďme tzv. globální oteplování do správné perspektivy. Poslední cyklus malého ochlazení skončil zhruba na konci 70. let (v té době i CIA zkoumala, zda se náhodou nevrací obávaná doba ledová). V tomto období se Antarktida i nadále pokrývala novými vrstvami ledu.

Naopak v Arktidě je mořský led na ústupu a to navzdory faktu, že se globální teploty v průběhu posledních zhruba 20 let stěží změnily. Na Grónsku je však jasně vidět, že led odtává. Všem se před očima mihnou děsivé obrázky, jak polární medvědi driftují pryč na odlomených ledových krách (i když nedávná studie ukázala, že jejich populace vzkvétá, protože polární medvědi dobře snáší i vyšší teploty).

Takže jak zlé to s ledovci skutečně je? Inu, opravdu velmi zlé. Představte si palcový titulek: Grónsko ztratilo za posledních 115 let 9,000 miliard tun ledu!!! Kdybychom napsali 9 bilionů tun ledu, znělo by to ještě děsivěji. Jak říkají číšníci, záleží na tom, jak vám věci naservírují. Určitě by šlo tento titulek formulovat i jinak, ale stěží by pak dokázal prodat nějaké noviny, že. Třeba:

Grónsko si dokázalo za minulé století udržet 99,7 % své ledové kupole.

Tak to je, 9,000 miliardy tun činí pouhé 0,3 % grónského ledu, což je 5 metrů z 1,5 km tlusté vrstvy ledu. Tímto tempem „oteplování“ bychom se mohli  dočkat roztání veškerého ledu bratru za 33.000 let (a obáváme se, že ledním medvědům už to bude jedno).

Taková ztráta ledu je menší nežli směrodatná odchylka měření. Podívejte se, jak velká je kostka, již na své cestě ztratil Gulliver:

The-Lost-Ice-Cube

Ztracená kostička ledu v perspektivě ukazuje, že 99,7 % grónských ledovců na nás křičí: „My jsme stále tady!“

Je zřejmé, že tváří v tvář takové klimatické katastrofě bychom měli zahodit průmyslovou civilizaci a urychleně se vrátit k životnímu stylu pastevců a rolníků (naše milé centrální plánovače z toho samozřejmě vyjmeme, aby si nepoškodili zdraví a mohli dál vesele plánovat). Až nastane doba ledová, možná někteří z nás padnou za oběť polárním medvědům. Chcete ale od toho uchránit celou planetu? Citujeme fenomenálního zesnulého George Carlina:

„Lidstvo je tak příšerně arogantní. Každý se teď snaží něco ochránit – stromy, včeličky, velryby, vzácné hady. A největší arogance zní: Zachraňte tuto planetu. My, kteří se zatím nedovedeme postarat ani sami o sebe. Tahle planeta si zažila daleko větší katastrofy než lidstvo: výbuchy vulkánů, vrásnění pohoří, dopady meteoritů, přepólování magnetických pólů. Opravdu si myslíte, že Zemi rozhodí pár plastikových sáčků?“

Jak by se zeptal teto komik – takže ztrácí globální oteplování a environmentalismus tak říkajíc páru? Už tomu tak bude. Robert Prechter, spisovatel a analytik, ekoaktivisty a zelené podezřívá, že celá jejich křížová výprava je v podstatě výkyv společenské nálady, druh masové hysterie. Jak napsal Prechter v roce 2007:

„Chtěl jsem se podívat na problematiku globálního oteplování z pohledu sociálního psychologa. Nejsem klimatolog, ale studoval jsem jevy davové hysterie a mánie, a přesně to v globální oteplování a boji proti němu vidím. Hysterie, která prodává lístky do divadla a může stát akademiky kariéru, často signalizuje konec trendu. Na základě pozorování masových hnutí se domnívám, že strach z globálního oteplování polevuje. „

Lidem dochází to, že ani tzv. zelené energie prostě nemohou existovat bez státních dotací a že – třeba jako sluneční kolektory – vlastně díky nákladné výrobě až tak zelené nejsou. Globální ekonomická oslabení nyní navíc povede k odlivu peněz ze zeleného sektoru.

Podle nedávných průzkumů se globální oteplování propadlo až na samé dno priorit lidstva. Lidé mají totiž schopnosti adaptace, která byla vždy nejlepší cestou, jak se se změnami klimatu vyrovnat. I v debatách politiků vládnou jiná témata. Změna klimatu vám, narozdíl od populistických výroků proti imigrantům, volby nejspíš nevyhraje. Zůstává tak pouhým nepraktickým a nákladným rozptýlením mysli občanů od reálných problémů.

Autor: Pater Tenebrarum,
Zdroj: Acting Man, Goodreads
Foto: Shutterstock
Editor: Daniel Hron

Další z kategorie Články