Elity nechtějí čekat, a tak jim evropský lid pomohou vytvořit migranti
Upozornil na to, že se migrační krize – na první pohled zcela neplánovaná a nepřipravená – stala v rámci Evropské unie předmětem zásadního ideového střetu. „Masovou migraci považujeme za iniciovanou a naváděnou. Evropské multikulturalistické elity jsou nespokojené s tím, že se jim nedaří rozbít národní státy, že Češi chtějí zůstat Čechy, Portugalci zase Portugalci a tak dále. Tyto elity nechtějí čekat, jestli se postupným mísením a srůstáním vytvoří evropský lid. A tak jim k tomu poslouží ti, kteří nemají evropské kořeny a jsou pro ně základem pro smíchaný evropský lid,“ vysvětlil Václav Klaus.
Výkonný ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl, ekonom a arabista, pak poukázal na to, že u nás je považován za přijatelný jen bezvýhradný souhlas s přijímáním migrantů, a nic jiného. „Na druhé straně se to někdy zvrhává do boje proti islámu. Ale copak můžeme bojovat s islámem? Těžko přinutíme miliardu a 600 milionů lidí, aby věřili v něco jiného. Ale hlavně se tvrdí, že jedinou cestou k překonání krize je více Evropy, více evropských řešení. Německo zve vesele migranty na své území, ale požaduje po ostatních, aby to řešili,“ připomněl Jiří Weigl politiku kancléřky Angely Merkelové.
Německo doporučuje zachovat klid místo toho, aby začalo jednat
Podle jeho názoru evropský přístup umožňuje nezodpovědnost, což ilustroval na příkladu Řecka, které by zcela jistě umělo ohlídat své hranice, pokud by mu hrozilo, že statisíce běženců zůstanou na jejich území. Když ví, že půjdou dál, tak je nic nenutí – ani Evropská unie – vnější hranici EU řádně strážit. „V souvislosti s migrační krizí přestává platit princip předběžné opatrnosti, který je nám jinak téměř u každé činnosti vnucován. Ale pro tenhle sociální experiment se žádná předběžná opatrnost nevyžaduje. Přitom je jasné, že ten příliv milionů Evropa nezvládne,“ konstatoval Jiří Weigl.
Podle obou autorů pochod migrantů do Evropy vyvolala Evropa sama, respektive ti, kteří se ve své do nebe volající nepokoře za Evropu vydávají a kteří si nárokují, že ji reprezentují. „Krátce po pařížském masakru jsem projížděl Německem a tamní titulky hlavních novin hlásaly ‚Jen neztratit nervy‘. Přitom Evropa by potřebovala něco konečně udělat a nezůstávat pasívní. Obviňujeme evropské politiky, že to spoluorganizují a že to podporují,“ zdůraznil Václav Klaus.
Pobuřující popis cestovního utrpení migrantů, které si způsobili sami
A neopomněl poukázat na roli sdělovacích prostředků. „Strašně nás pobuřuje popis utrpení migrantů, televize předvádějí jejich ‚cestovní utrpení‘, které si způsobili sami tím, že se vydali na pochod. Ale to vůbec nic nevypovídá o tom, jaké bylo jejich utrpení doma. Tam to často bývá nespokojenost s dosavadním životem, která se televizní kamerou zachycuje špatně, ne utrpení v původním slova smyslu,“ podotkl bývalý prezident Václav Klaus během novinářského křtu knížky Stěhování národů s.r.o.
Zdroje: Klaus.cz, Parlamentni Listy
Foto: Hans Štembera