Zlato (oz) / USD
2 755,27
0,40 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Kam až klesnou úrokové sazby?

Politika negativních úrokových sazeb je trend, který se zavádí celoplošně. Spodní hranicí by mohl být ekvivalent nákladů na udržení měny, avšak ukazuje se, že banky mohou klesnout ještě daleko níže. V případě ECB by to mohlo být -4,52 %, v případě amerického Fedu -1,30 % a japonská BoJ má limit až na -3,45 %.

Politika negativních úrokových sazeb, ke kterým se uchylují některé centrální banky, se všeobecně chápe jako nástroj spíš omezený, jelikož banky, podniky a domácnosti si mohou své finanční rezervy z účtů vybírat a ponechávat je ve svých trezorech ladem s nulovým výnosem, což vzhledem k nízké inflaci může znamenat menší ztráty, než platit bankám za uložení peněz. 

 Podle studie americké investiční banky JP Morgan Chase (JPM) kroky centrálních bank v Evropě a Japonsku, jež umožnily srazit úrokové sazby i výrazně pod nulu, nejsou posledním slovem. „Přijdou výrazně nižší sazby, aniž by vznikal zbytečný tlak na ziskovost bank nebo aniž by vznikala tendence vybírat měnu.“

Švýcarská kalibrační analýza Morgan Chase říká, že při minimálních nutných změnách by depozitní sazba pro euro mohla klesnout až na -4,5 %. Odhadovaný dolní limit pro záporné sazby podle JPM činí v USA -1,3 % a pro Británii -2,5 % . Mohly by být vyšší než pro státy Evropské unie, což odráží vyšší poměr jejich bankovních rezerv a aktiv. Podle JP Morgan však ani tato mez není závazná.

Trhy však příliš nevěří tomu, že by sazby na -0,75 % nebo nižší byly v nejvyspělejších státech dlouhodobě udržitelné. Centrální banky budou negativní sazby zavádět pozvolna, jelikož ani ony si nejsou jisty, jak tato politika zapůsobí na místní trhy. Reakce na ekonomické oslabení se proto může projevit později, než tomu bylo v předešlých případech.

Analytici předpokládají, že záporné depozitní sazby v Japonsku klesnou až na 0,5 %. Podle JPM by hospodářská recese v USA mohla podnítit tamního regulátora (Fed) k politice negativních sazeb. Podle aktuálního vyjádření JPM jsou úrokové sazby z přebytečných rezerv na 0,5 % a Fed má obavy ohledně vývoje na amerických peněžních trzích.

Předsedkyně Fedu Janet Yellenová varovala, že globální ekonomická situace je velmi nejistá a těžko předvídatelná a pokud by se recese stala skutečností, potřeba další podpory by patrně Fed donutila negativní sazby zavést. To by umožnilo Yellenové zpřísnit měnovou politiku. „Amerika se tak přidá k celosvětovému závodu v devalvaci,“ konstatuje analýza investiční banky JP Morgan.
tabulka

 

Zdroj: BBG, JP Morgan, Nomura
Editor: Daniel Hron

Další z kategorie Články