Zlato (oz) / USD
2 755,27
0,40 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Janet Yellenová by dokázala vykolejit volební vlak Hillary Clintonové

Clintonová si za demokraty získala v Iowě těsné vítězství. Hlavním tématem její kampaně je síla americké ekonomiky pod vedením prezidenta Baracka Obamy. Podle míry pracovní participace však zjistíme, že americká ekonomika ztrácí hnací sílu. Kampaň Clintonové by tak mohla dostat povážlivé trhliny.

shutterstock_329730752

Hillary Clintonová sice postrádá jako kandidátka na prezidenta sílu, již měl Obama (první černý prezident), přesto dokázala zaujmout mnoho voličů během primárek ve státě Iowa. Co by ji dokázalo vykolejit?

V druhém prosincovém týdnu jsme psali, že špatně načasované zvýšení sazeb Fedem by mohlo podkopat argumenty Clintonové, že by si voliči měli do Bílého domu vybrat Demokrata.
Pozitivní silný report (4. 12.) o listopadové zaměstnanosti tehdy zvýšil tlak na Fed, aby provedl zvyšování sazeb, a Fed skutečně poprvé za 8 let zvýšil sazby.
Kromě Janet Yellenové je tu ještě jedna osoba, která by mohla s předčasným zvýšením sazeb hodně ztratit, a sice Hillary Clintonová, která, jak uvedly NY Times, s „žiletkovým náskokem“ vede za Demokraty ve státě Iowa (Trumpa za Republikány nakonec předstihl Ted Cruz). Podle zahraničního tisku by se tak jeden z nejsilnějších argumentů Clintonové pro rok 2016 mohl rychle obrátit v nevýhodu, jelikož první zvýšení sazeb Fedem přišlo pro Clintonovou v nevhodný čas.

Je na silnou ekonomiku opravdu spolehnutí?

Ať už je to výsledek politiky prezidenta Obamy nebo prostě jen dobré načasování, Clintonová měla k dispozici dost pozitivních ekonomických dat na to, aby přesvědčila voliče, že by prezident z řad Demokratů pro americkou ekonomiku byl dobrou volbou.

V roce 2009 nastupující prezident Obama zdědil ekonomiku na pokraji největšího kolapsu od Velké hospodářské krize. Teď, když Obama zamířil do posledního roku svého mandátu, americké hospodářství vč. akciových trhů a trhu práce na první pohled šlape na plné obrátky. Nezaměstnanost podle výsledků am. statistického úřadu do konce roku 2015 sedí na hladině 5,0 procent, nejnižší za dlouhá léta.

Co když to je jen vratký domeček z karet?

Ben White z magazínu Politico dlouhodobě tvrdí, že bohužel pro Yellenovou i Clintonovou tu navzdory silným reportům jsou znepokojivé signály, že jádro americké ekonomiky nemusí být tak silné, jak se na povrchu jeví. Míra pracovní participace v USA je na 30letém minimu a růst střední třídy mezd stagnuje. Kromě toho průzkumy nadále vykazují nespokojenost mezi voliči ohledně směru, kudy se americká ekonomika ubírá.

Kritické rozhodnutí Fedu

Je ironií, že žena, jež usiluje stát se první prezidentkou USA, by mohla ve své kampani dojet na krok další ženské prezidentky, tentokrát Federálního rezervního systému. Prvním i případným dalším zvýšením sazeb Yellenová v podstatě odhaluje skutečnou fundamentální slabost americké ekonomiky, takže by mohla celkem bez námahy kampani Clintonové natropit více škody, než spojené síly Donalda Trumpa a celého republikánského křídla.

A skutečně – ačkoli Clintonová získala těsné (tedy nevýrazné) vítězství, musí s pravou šanci na vítězství počkat až do 20. února, kdy budou primárky Demokratů v Nevadě a o týden později v Jižní Karolíně, uvedl CNN.

Zdroj: Benzinga, Politico, NYtimes.com, CNN
Autor: Wayne Duggan
Editor: Daniel Hron

Další z kategorie Články