Itálie chce zachránit své banky do ledna, kdy vstupují v platnost nová pravidla Evropské unie, podle kterých by se banky měly přednostně zachraňovat nikoliv ze státních peněz, ale z peněz akcionářů, majitelů dluhopisů a střadatelů z vkladů nad 100.000 eur.
„Stát, a tedy i daňové poplatníky, nebude tento proces nic stát,“ uvedla v prohlášení italská centrální banka. Dodala, že Itálie v minulých měsících navrhla řadu jiných řešení, jak zachránit churavějící banky, ale Brusel je všechny odmítl jako nelegální státní pomoc.
Evropská komise dnes uvedla, že plán Itálie na záchranu čtyř malých bank schválila.
Plán se týká čtyř bank; jsou to Banca delle Marche, Banca Popolare dell’Etruria e del Lazio, Cassa di Risparmio di Ferrara a Cassa di Risparmio della Provincia di Chieti. V posledních dvou letech jsou tyto banky pod zvláštní správou, když předtím audit zjistil mezery v jejich účetnictví. Jejich celkový podíl na italském trhu je zhruba jedno procento. Nejsou tak příliš velké na to, aby znamenaly systémové riziko pro bankovní systém, Řím se však obává, že záchrana podle nových pravidel by mohla způsobit ztráty drobným klientům, kteří si koupili dluhopisy.
Italský bankovní systém je velmi roztříštěný, celkem je v zemi na 650 bank. Čtyři problematické banky patří mezi stovku menších finančních ústavů, na které měla největší dopad recese v letech 2012 až 2014. Italské banky se stále potýkají s růstem špatných úvěrů. Objem nesplácených půjček stoupl na konci září na 200 miliard eur ze 198 miliard na konci června.
Největšími bankami v Itálii, které se budou podílet na záchraně problematických bank, jsou Unicredit, Intesa Sanpaolo a UBI Banca.
Zdroj: ČTK