Zlato (oz) / USD
2 755,27
0,40 %
Jistota ve vlastních rukou
0

George Soros varuje před krizí podobnou roku 2008

Multimiliardář, filantrop a oponent Donalda Trumpa varuje, že svět se řítí do krize. Varuje před volatilitou trhu a slabostí čínské ekonomiky.

Soros pro Bloomberg: „Čína má velký problém s adaptací na současné výzvy a řekl bych, že se to rovná přímo krizi. Současný stav na finančních trzích mi připomíná krizi roku 2008.“

„Světové trhy čelí krizi a investoři by měli být velmi obezřetní,“ podotýká dále miliardář George Soros na ekonomickém fóru na Srí Lance, ve čtvrtek 7. 1. 2016.

„Čína přechází na nový model ekonomického růstu a devalvací své měny přenáší své problémy i na zbytek světa,“ řekl Soros na fóru. Dodal, že „návrat ke kladným úrokovým sazbám přestavuje výzvu pro země rozvojového světa,“ a „že současné napětí je velmi podobné tomu z roku 2008.“

Světové měny, akciové a komoditní trhy jsou pod silným tlakem hned v úvodním týdnu nového roku. Oslabující juan dále posiluje obavy o zdraví čínské ekonomiky při její transformaci z investičně-výrobního hospodářství na spotřebu a služby. Jen ve středu 6.1. se z globálních trhů vypařila celková hodnota rovnající se 2,5 biliónu dolarů a ztráty se napříč Asií prohlubují i ve čtvrtek, kdy muselo být na čínských trzích obchodování na zbytek dne opět pozastaveno z důvodu velkého propadu burzy.

Čína má velký problém s adaptací na současné výzvy a řekl bych, že se to rovná přímo krizi. Současný stav na finančních trzích mi připomíná krizi roku 2008“ řekl Soros.

Soros varoval před podobnou katastrofou, jako byla ta v roce 2008, také při setkání ve Washingtonu v roce 2011, kdy prohlásil, že dluhové problémy Evropy v čele s Řeckem jsou „vážnější než krize z roku 2008.“

 

Hedgeový fond George Sorose vydělal v období let 1969 až 2011 v průměru 20 % ročně a podle žebříčku miliardářů Bloombergu spravuje kapitál v hodnotě 27,3 miliardy dolarů. Jeho kariéra začala v padesátých letech v New Yorku a je známý tím, že vydělal v roce 1992 „přes noc“ miliardu dolarů na spekulaci okolo devalvace libry.

Tržní volatilita roste po celém světě. Index strachu Chicagské burzy známý jako VIX vyskočil o 13%. Index volatility zahrnující firmy kótované na japonské burze v indexu Nikkei, který měří náklady na pojištění proti pádu ceny japonských akcií, vyskočil jen v roce 2016 o 43 % a Index společnosti Merrill Lynch, který měří očekávání cenových výkyvů v vládních dluhopisů USA vyrostl o 5,7 %.

Čínská komunistická strana se zavázala uvolnit směnitelnost juanu do roku 2020 a postupně odbourat i další kapitálové kontroly. Slabost druhé největší ekonomiky světa přetrvává i přes snížení úrokových sazeb Centrální bankou Číny (PBoC) na nová minima a i přes to, že další finanční instituce napumpovaly na trhy stovky miliard dolarů. Náladu tento týden rozvířily zprávy o zpomalující průmyslové aktivitě.

Editor: Jindřich Smítka
Zdroj: BBG
 

Další z kategorie Články