Zlato (oz) / USD
2 752,47
1,61 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Fed plánuje srazit úrokové sazby pod nulu. Nepříjemné účinky zasáhnou eurozónu

Fed (americká centrální banka) chystá v roce 2016 zátěžový test pro banky. V druhém kvartále by v rámci tohoto testu mohla úroková sazba tříměsíčního státního dluhopisu vkročit do záporu a skončit na -0, 5 %. To kopíruje předchozí kroky v Dánsku, Švýcarsku a Japonsku. V záporném pásmu by měla zůstat až do počátku roku 2019.

shutterstock_344709218
Podle Fedu (americké centrální banky) by tento scénář měl přijít pouze v případě „výrazné globální recese, kterou by doprovázel zvýšený finanční tlak na korporátní sektor a negativní výnosy krátkodobých dluhopisů.“

To znamená, že Fed má v úmyslu velké banky otestovat, jak se budou chovat, pokud se celosvětová recese vyostří. Zátěžový scénář Fedu zahrnuje během Q1 i zvýšení nezaměstnanosti z 5 na 10 %. Rovněž mají silně klesnout ceny aktiv, a také akcií – až o 50 %, ceny domů o 25 %, uvádí se v oficiální zprávě Fedu. Scénář počítá s tím, že nepříjemné účinky recese mohou zasáhnout eurozónu, Velkou Británii a Japonsko.

V důsledku vzniklého oslabení scénář dále předpokládá výrazné snížení spotřebitelských cen a odliv kapitálu do „bezpečných přístavů“. Dolar by měl podle zátěžového plánu silně posílit proti libře a euru, naopak mírně oslabit proti jenu.

Němci říkají negativním sazbám „úrok za trest“. Tyto negativní úrokové sazby se šíří z evropského trhu s dluhopisy na některé zahraniční účty.
Cílem bank je uklidnit současné držitele dluhopisů a ztrestat střadatele, dokud se sentiment nezlepší.

Politika záporných sazeb (technickým termínem NIRP) již stihla napáchat značné škody.
Ve Švýcarsku kvůli ní začaly prudce růst úroky z hypoték. Postiženo je i Dánsko (sazby na -0,75 %) i Švédsko. Záporné sazby hodlá pro své centrální banky zavést i Kanada a pozadu nezůstalo ani Japonsko (pátek 29. 1.).

Je tedy pravděpodobné, že politiku NIRP Fed zavede podle plánu a pod názvem „zátěžový test“. Citujeme šéfku Fedu, Janet Yellenovou: „Jako řešení přichází v úvahu cokoli – včetně záporných úrokových sazeb.“ (Projev ke Sněmovně, říjen 2015)
O reálné možnosti zavedení záporných sazeb svědčí i slova Stanleyho Fischera, vicepředsedy Fedu. Toto pondělí (1. 2.) oficiálně do detailu diskutoval politiku NIRP na Fóru pro mezinárodní vztahy. Zmínil tam, že čtyři evropské země a jedna asijská přijaly politiku negativních sazeb, a že se opatření „nad očekávání“ osvědčilo.

Jaké budou účinky, když sazby překročí psychologickou hranici nuly? Fed ohledně tohoto mlčí. Vlastníkům akcií Fed raději nic neslibuje. Dobře ví, jaký se v Evropě odehrál debakl, kdy akcie padaly i přes negativní úrokové sazby.

Editační tým Zlato.cz
Zdroj: Mises Institute, Wolfstreet, FED.com
Foto: BBG News

Další z kategorie Články