Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Články
Dolar mírně klesá, investoři se před zasedáním centrálních bank drží stranou

Investoři vyčkávají a nechtějí riskovat před zasedáním velkých centrálních bank plánovaným na příští týden, kdy bude o měnové politice jednat jak americká centrální banka (Fed), tak Evropská centrální banka (ECB). Ve velké části Asie se pak slaví příchod lunárního Nového roku.

dolar

Americký dolar oslabuje ke koši měn, obchodování je ale nevýrazné. Foto: iStock

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, krátce před 18:00 SEČ zůstával bez větších změn na 101,88 bodu. Euro vůči dolaru přidávalo 0,1 procenta na 1,0897 USD, zatímco dolar k japonskému jenu asi 0,3 procenta ztrácel a pohyboval se kolem 129,75 jenu. Euro vůči jenu ztrácelo 0,3 procenta na 141,28 jenu.

Obchodníci očekávají, že Fed příští týden ve středu zvýší hlavní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu. Tempo růstu úroků tak zpomalí z půl procentního bodu v prosinci. ECB pak naznačila, že zvýší příští týden základní úrok o půl procentního bodu, uvedla agentura Reuters.

Ke slabému výkonu také přispěla absence důležitých statistických údajů z USA. Ve čtvrtek má americké ministerstvo obchodu zveřejnit předběžný odhad vývoje hrubého domácího produktu za čtvrté čtvrtletí. To by podle analytiků mohlo situaci na trzích oživit.

Úterní údaje ukázaly, že podnikatelská aktivita v eurozóně se v lednu překvapivě vrátila k mírnému růstu. Euro podpořilo také očekávání dalšího zvýšení úrokových sazeb. Německý institut Ifo pak uvedl, že podle jeho průzkumu se podnikatelská nálada v největší evropské ekonomice zlepšila díky mírnější inflaci a optimističtějšímu výhledu.

Naopak podnikatelská aktivita USA se podle úterní zprávy v lednu sedmý měsíc za sebou snížila. Pokles však poprvé od září zpomalil v průmyslu i ve službách.

(ČTK)