Zlato (oz) / USD
2 755,27
0,40 %
Jistota ve vlastních rukou
0

ČNB report za rok 2015, část 2: MMF a zlato

S oficiálním krachem Bretton -Woodu v roce 1973 bylo zlato postupně v Mezinárodním měnovém fondu upozaděno a posléze jeho centrální roli převzala jednotka SDR2. Přesto má v rámci rezerv MMF nadále specifickou pozici.
MMF v současné době drží přibližně 90,5 milionu uncí zlata, což je zhruba 3 000 tun, a řadí se tak na třetí místo ve výši drženého zlata za Spojené státy a Německo.

Mezinárodní měnový fond a zlato

Během fungování Brettonwoodského měnového systému množství zlata v rezervách fondu narůstalo. Po skončení směnitelnosti dolaru za zlato a přechodu Mezinárodního měnového fondu ze zlata na SDR nastal pokles v jeho zlatých rezervách na úroveň, která se pak neměnila po více než 30 let.

MMF získával během fungování Brettonwoodského měnového systému zlato čtyřmi způsoby:

￿jako součást splacených kvót (25 % z celkových kvót bylo splaceno právě ve zlatě)

z plateb poplatků (úroky z úvěrů byly zpravidla placeny ve zlatě)

z prodeje měn (pokud země chtěly směnit své měny, činily tak skrze Mezinárodní měnový fond tak, že mu prodaly zlato, za které pak obdržely požadované měny)

z předčasně splacených úvěrů (ty mohly být splaceny jedině ve zlatě)

Oficiálně skončila role zlata v mezinárodním měnovém systému v dubu 1978, kdy ho v rámci MMF nahradila platební jednotka SDR. Navíc došlo v té době k omezení operací a transakcí fondu ve zlatě. To se změnilo až v roce 2009, kdy bylo na základě dohod centrálních bank o zlatě fondu umožněno prodávat zlato ze svých rezerv.

Mezinárodní měnový fond se rozhodl prodat 1/8 svého zlata, tedy 403,3 tun (12,97 milionů uncí). Prodej začal v roce 2009, a to nejprve centrálním bankám. Zlato získaly centrální banky Indie (212 tun), Mauricia (2 tuny) a Srí Lanky (10 tun). V roce 2010 pak fond začal zlato prodávat také na trhu, kde prodal 191,3 tun. Zároveň od něj v témže roce nakoupila zlato ve výši 10 tun centrální banka Bangladéše.
bw

Třetí část se dočtete zde: Centrální banky a problémový případ Indie
Autor: ČNB – Iveta Polášková, editor: Daniel Hron

Další z kategorie Články