Mezi hlavní důvody pro „červená čísla na páskách“ podle Arta Cashina patří:
i) státní investiční fondy, jež jsou nuceny likvidovat kvůli měnovým / ropným výprodejům
ii) vykrývací fondy, jež nakupují pozice v akciích, aby dokázaly vykrýt případné ztráty svých komoditních pozic
iii) těžce výprodejové programy spouštějící margin cally
Jako odpověď uvádí Art Cashin výsledky analýzy Jasona Goepferta ze SentimenTraderu. Jason poznamenává:
Index S & P 500 nyní šel do korekce 10 % z téměř 52týdenního maxima, a to podruhé za relativně krátké období. K takovému vývoji došlo jen třikrát za posledních 100 let – v letech 1929, 2000 a 2008. Mimo to 90 % z objemu přiteklo do klesajících akcií.
Jason zmiňuje tři možné budoucí scénáře podle pravděpodobnosti:
Přeprodání, krátkodobá korekce: 50%
Výplach dolů, pak krátkodobá korekce: 30%
Jasný propad o 5 % -15 %: šance 20 %
Všechny tři extrémní roky, které Jason cituje – 1929, 2000 a 2008 – sdílí jeden symptom: závažné zhoršení v sektoru úvěrových trhů, odkud pramení i současný problém. Kontrakce úvěru obrátí jeho multiplikativní sílu.
V důsledku úvěrových kontrakcí dochází k extrémním výprodejům. Takové výprodeje vidíme nyní v kategorii vysoce vynášejícího dluhu (např. newyorská Third Avenue Management) a rovněž na podřadných fondech, které vlastní nástroje s vysokým výnosem. Prospekty vícero podřadných fondů nám ukazují, že cenné papíry s vysokým výnosem zahrnují i mimoamerický dluh s měnovým vykrýváním nebo dluh denominovaný dlužníky v dolarech. Některé z těchto fondů v současné době dominují na „top“ pozicích ratingových seznamů Morningstaru.
Moc a síla nízkých sazeb
Nicméně „redux“ – návratová situace z let 2007-2009 by v roce 2016 neměla nastat. Základním zdrojem úvěrů, jež táhly trhy ke dnu, byly centrální banky. Věříme, že dlouhodobě působící velmi nízké úrokové sazby budou i nadále motivátorem pro vyšší cenu aktiv. Diskontní sazba na nule nebo max. ve výši 1 či 2 % se velmi projeví na ceně aktiv. Tržní výprodeje založené na takovém sentimentu, jako třeba ten současný, jsou signálem pro masivní vstupní taktiku býků.
Naděje se jako taktika nepočítá. A strach poskytuje vstupní signály.
Autor: Gabriel Hament
Editor: Daniel Hron