V úvodníku novin The Guardian se dočteme, jak miliardář a filantrop George Soros naléhá, aby Američané „odolali vábení Sirén, apelům Donald Trumpa a jemu podobných,“ a dodal, že „teroristé a demagogové chtějí, abychom se báli. Nesmíme ustoupit. „Autorem je George Soros, původně zveřejněno v The Guardian,
„Není snadné odolat hrozbám a hysterii, které nás obklopují, ale musíme se obrnit, protože strach je největším nebezpečím pro otevřenou společnost.“
Otevřené společnosti vždycky čelí hrozbám. To platí zejména pro dnešní Ameriku a Evropu, stiženou teroristickými útoky v Paříži a také to platí pro způsob, jakým Amerika a Evropa, potažmo Francie, na tyto útoky reagovaly.
Džihádistické teroristické skupiny jako je ISIS a al-Kajdá objevily Achillovu patu našich západních společností: strach ze smrti. Prostřednictvím hrůzných útoků a šířením hrůzných videí, žurnalisté ISIS šíří tento strach, který jinak celkem rozumné lidi v doposud otevřených společnostech přivádí k šílenství.
Vědci zjistili, že emoce jsou základní složkou lidského uvažování. Tento objev vysvětluje, proč džihádistický terorismus představuje tak silnou hrozbu pro naši společnost.
Věda jen potvrzuje to, co již dávno dokázala lidská zkušenost: když se strachujeme o naše životy, emoce se zmocní našeho myšlení a jednání, a my jsme jen omezeně schopni nějakého racionálního úsudku. To platí pro nás i pro naše politické zastupitele. Strach aktivuje starší, primitivnější část mozku (tzv. plazí mozek), než tu, která dominuje dnešku a která formuluje a udržuje abstraktní hodnoty a principy otevřené společnosti.
Otevřená společnost je tedy vždy v ohrožena strachem, který vzniká z ohrožení života. Generace, která zdědila otevřenou společnosti od svých rodičů, nebude rozumět tomu, co je nutné na této společnosti zachovat. Dokud tato generace neprojde zkouškou a dokud se nenaučí obrnit svůj zdravý rozum před zhoubným vlivem strachu. Džihádistický terorismus je toho jen nejnovějším příkladem. Strach z jaderné války byl zkouškou ohněm pro předešlou generaci, a má generace zakusila strach z komunismu a fašismu.
Konečným cílem džihádistických teroristů je přesvědčit mladé muslimy po celém světě, že terorismus je pro ně tou jedinou správnou cestou. A teroristické útoky jsou způsob, jak tohoto cíle dosáhnout, protože strach ze smrti vynese na povrch skryté protimuslimské nálady v Evropě a Americe a přiměje nemuslimskou populaci brát všechny muslimy jako potenciální útočníky.
A přesně to se děje. Hystericky protimuslimská reakce na akce teroru vede k tomu, že se zasévá strach a zášť mezi muslimy žijící v Evropě a Americe. Starší generace reaguje se strachem, mladší se záští; výsledkem je živná půda pro potenciální teroristy. Je to navzájem se posilující, reflexivní proces.
Jak ho tedy můžeme zastavit nebo zvrátit? Jistě nebude správnou odpovědí opustit hodnoty a zásady, na nichž stojí otevřené společnosti. Jistě nebude dobré podlehnout protimuslimskému impulzu diktovanému strachem, jakkoli obtížné může být mu odolat. Zažil jsem to osobně, když jsem sledoval poslední republikánskou prezidentskou debatu; dokázal jsem se ovládnout jen tak, že jsem si připomněl, jak iracionální je řídit se přáním svých nepřátel.
Chcete-li zažehnat nebezpečí, které plyne z džihádistického terorismu, abstraktní argumenty nestačí; obrana společnosti si bude žádat strategii. Výzvu pro náš rozum jen zdůrazňuje skutečnost, že fenomén džihádu je s námi již více než jednu generaci. Správně jej pochopit pro nás může být vskutku nemožné. Ale musíme se o to pokusit.
Uvažte jen syrský konflikt, který je příčinou migračního problému a který nyní představuje existenciální ohrožení pro Evropskou unii jak ji dnes známe. Pokud by krize již byla vyřešena, světu by se vedlo lépe. Je důležité si uvědomit, že ISIS operuje z pozice slabosti. I když dokáže šířit strach ve světě, její pozice na domácí půdě slábnou. Bezpečnostní rada OSN proti ISIS přijala jednomyslné usnesení, a vůdcové ISIS dobře ví, že jsou jejich dny v Iráku a Sýrii sečteny.
Samozřejmě, že budoucnost Sýrie zůstává velmi nejistá.Konflikt nemůžeme pochopit ani řešit izolovaně. Ale jedna myšlenka je křišťálově čistá: bylo by neslýchanou chybou dělat to, co po nás teroristé chtějí. To je důvod, proč jako předsevzetí do roku 2016 musíme znovu stvrdit náš závazek k principům otevřené společnosti a odolat vábení Sirén, totiž Donalda Trumpa a jemu podobných, a Teda Cruze, jakkoli těžké se to může zdát.
Redakce říká: Pokud kdy existoval jistější způsob, jak zaručit Trumpovi v průzkumech ještě vyšší popularitu, než na něj vypustit George Sorose, povězte nám o něm. Již netrpělivě očekáváme Donaldovu opovážlivou odpověď na Twitteru, která ho jistě ještě popožene v žebříčku primárek Republikánů.
Autorem je George Soros, původne pro editorál The Gurdian.
Editor: dlh
Foto: Shutterstock