Zlato (oz) / USD
1 280,27
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
28 807,25
0,00 %
EUR / USD
1,15
1,57 %
USD / CZK
22,50
0,00 %
Světová ekonomika
Ztrátová Deutsche Bank opouští globální plány

Deutsche Bank v rámci úsilí o snižování nákladů plánuje propustit deset tisíc zaměstnanců po celém světě, zhruba desetinu své pracovní síly. Jednala o tom dozorčí rada v rámci debaty o rozsáhlém restrukturalizačním plánu před valnou hromadou. Největší německá banka to odmítla komentovat.

Deutsche Bank v rámci úsilí o snižování nákladů plánuje propustit deset tisíc zaměstnanců po celém světě. Foto: Shutterstock

Podle deníku The Wall Street Journal se propouštění má vztahovat pravděpodobně až k roku 2019. Agentura Bloomberg oznámila, že banka rovněž plánuje opustit řadu akciových trhů na celém světě. Agentura dál uvedla, že Deutsche Bank významně omezí své působení ve Spojených státech a údajně již začala krátit své aktivity ve střední Evropě, na Středním východě a v Africe.

Ztrátová banka, která minulý měsíc nečekaně vyměnila management, hodlá opustit globální plány a přesměrovat se na Evropu a domácí trh, uvedla agentura Reuters. Opuštění akciových trhů je podle banky jednou z oblastí, které by úsporné škrty mohly zasáhnout. Rovněž hodlá omezit obchodování s dluhopisy v USA a obsluhu hedgeových fondů.

Sešup akcií

Akcionáři, kteří jsou ohromeni rychlým propadem hodnoty akcií, vyzývají banku, aby proces restrukturalizace po třech letech ztrát urychlila. Akcie Deutsche Bank v letošním roce klesly téměř o 31 procent. Hans-Christoph Hirt ze společnosti Hermes Investment Management řekl Reuters, že chce vidět „věrohodnou strategii s dosažitelnými cíli“.

Předseda správní rady Deutsche Bank Paul Achleitner proto minulý měsíc vyměnil generálního ředitele Johna Cryana za Christiana Sewinga právě na základě stížností investorů, že banka zaostává při realizaci plánovaného obratu.

Banka je také pod tlakem ratingových agentur. Například Standard & Poor’s by měla do konce měsíce oznámit, zda sníží Deutsche Bank rating.

Informace není nová

Již před měsícem Bloomberg ze svých zdrojů zjistila, že Deutsche Bank plánuje propustit tisícovku zaměstnanců v USA, a že jich 400 dokonce již propustila. „To byl první konkrétní krok v ústupu od ambice stát se globální investiční bankou, o což banka usilovala již 20 let. V USA banka zaměstnává 10 300 zaměstnanců, což je zhruba desetina všech zaměstnanců banky,“ uvedla agentura.

„Banka v USA plánuje snížit své aktivity v obchodních transakcích a korporátním financování. Oblasti, kde se domnívá, že může celosvětově růst, zahrnují devizové obchody, komerční nemovitosti a strukturované akciové financování,“ stojí ve zprávě klientům, jíž Bloomberg získala.

Nový šéf banky Christian Sewing tehdy prohlásil, že většina bolestivých, leč nevyhnutelných škrtů, by měla být dokončena v roce 2018 a že se z banky stane přední korporátní a investiční banka střední velikosti. V Asii mezitím banka omezí čistě místní podnikání. Finanční ředitel James von Moltke odhadl, že náklady na restrukturalizaci v roce 2018 by mohly dosáhnout 800 milionů eur.

(rek)