Zlato (oz) / USD
1 910,79
0,14 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zdražování ropy pokračuje, Brent poprvé v letošním roce překročil 93 dolarů

Ceny ropy se po mírném středečním poklesu dnes vrátily k růstu, severomořská ropa Brent tak poprvé v letošním roce překročila 93 dolarů za barel. Omezování dodávek suroviny na trh podle analytiků zastiňuje obavy z negativních dopadů pomalejšího hospodářského růstu na poptávku.

ropa
Ceny ropy se po mírném středečním poklesu dnes vrátily k růstu, severomořská ropa Brent tak poprvé v letošním roce překročila 93 dolarů za barel. Foto: iStock

Kolem 15:30 SELČ vykazoval Brent nárůst zhruba o 1,4 procenta a nacházel se mírně nad 93 USD za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si připisovala téměř 1,5 procenta a pohybovala se nedaleko 90 USD za barel.

Ceny ropy tlačí vzhůru nedávné rozhodnutí Saúdské Arábie a Ruska prodloužit dobrovolné snížení dodávek suroviny na trh celkem o 1,3 milionu barelů denně až do konce letošního roku. Tento týden je navíc podpořila zpráva Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), která předpovídá silný růst celosvětové poptávky po ropě v letošním i příštím roce.

„Rozhodně to vypadá, že trh s ropou bude v příštích dvou až třech čtvrtletích napjatý, protože v době silné poptávky přetrvávají omezení na straně nabídky,“ uvedli podle agentury Reuters analytici ze společnosti ANZ Research.

Ve středu se nicméně ceny ropy mírně snížily, k čemuž přispěla zpráva o překvapivém růstu zásob suroviny ve Spojených státech. Americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA) ve středu oznámil, že zásoby se minulý týden zvýšily o čtyři miliony na 420,6 milionu barelů. Analytici v anketě agentury Reuters předpovídali pokles zásob, a to o 1,9 milionu barelů.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent listopad 93,18 91,88
New York – NYMEX WTI říjen 89,80 88,52

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika