Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Západní sankce ruské ekonomice v konečném důsledku prospějí, řekl Putin

Ruská ekonomika překoná sankce, které na ni v posledních týdnech uvalily převážně západní státy, a tyto postihy jí v konečném důsledku prospějí a posílí ekonomickou a technologickou suverenitu Ruska. Řekl to dnes ruský prezident Vladimir Putin při setkání s běloruským lídrem Alexandrem Lukašenkem. Zmínil rovněž "určitý pozitivní posun" při jednáních mezi ruskými a ukrajinskými vyjednavači, neuvedl však žádné bližší detaily. Rusové s Ukrajinci podle něj nyní jednají téměř každý den.

Putin

„Jsem si jistý, že tyto těžkosti překonáme,“ řekl Vladimir Putin. Foto: Wikimedia

„Jsou tu samozřejmě problémy spojené s dnešními událostmi,“ řekl Putin s odkazem na bezprecedentně tvrdé sankce uvalené na Rusko v souvislosti s útokem na Ukrajinu. „Ale jak už jsme řekli dříve, snahy o omezení našeho rozvoje, o jeho zkrocení, tu byly vždycky a jsou tu i teď,“ dodal. „Jsem si jistý, že tyto těžkosti překonáme,“ pokračoval.

Postihy jsou pro ruskou ekonomiku příležitostí, což podle ruského prezidenta dokládá příklad Sovětského svazu. „Sovětský svaz existoval celou dobu v podmínkách sankcí a rozvinul se a dosáhl ohromných úspěchů,“ řekl Putin.

Prezident rovněž hovořil o jednáních mezi Moskvou a Kyjevem. Čtvrteční rozhovory ministrů zahraničí obou zemí v Turecku nepřinesly podle vyjádření obou stran žádné hmatatelné výsledky, Putin dnes však bez bližšího komentáře naznačil, že se jednání z pohledu Moskvy vyvíjí dobře. „Od vyjednavačů na naší straně slyším, že jsou tu určité pozitivní posuny,“ řekl. Dodal přitom, že věc detailně rozebere při jednání s Lukašenkem.

(ČTK)