Zlato (oz) / USD
1 925,57
0,76 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zákon, který by umožnil USA žalovat OPEC, opět přitahuje zájem

S tím, jak ceny ropy vystoupily na čtyřletá maxima, začínají se v americkém Kongresu znovu objevovat snahy o prosazení návrhu na přijetí zákona, který by umožnil Spojeným státům žalovat členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) za manipulaci s cenami ropy. Přitom kdysi bylo považováno za nemožné, aby se něco takového stalo zákonem. Podvýbor Senátu má ve středu vyslechnout výpovědi o zákonu nazývaném NOPEC, který má zrušit svrchovanou imunitu chránící dlouhodobě členy OPEC před právními kroky ze strany Spojených států, uvedla agentura Reuters.

Minulí nejvyšší představitelé USA se proti zákonu NOPEC stavěli. Pravděpodobnost, že by mohl zákon uspět, se ale zvýšila kvůli časté kritice kartelu ze strany prezidenta Donalda Trumpa. Foto: iStock

Nový zákon by změnil americký antimonopolní zákon tak, aby bylo možné žalovat členy OPEC za tajné dohody. Podle zákona je nelegální omezovat těžbu ropy nebo plynu či stanovovat jejich ceny a je možné za tento postup dotčené strany žalovat. OPEC však má vůči takovým žalobám imunitu.

Minulí nejvyšší představitelé USA se proti zákonu NOPEC stavěli. Pravděpodobnost, že by mohl zákon uspět, se ale zvýšila kvůli časté kritice kartelu ze strany prezidenta Donalda Trumpa a rovněž kvůli tomu, že někteří analytici předpovídají, že cena ropy Brent by mohla dosáhnout až 100 dolarů za barel.

Saúdská Arábie podle informovaného zdroje lobbuje u americké vlády, aby přijetí zákona zabránila. Také podnikatelské skupiny a ropné firmy jsou proti němu, protože se obávají možných odvetných akcí.

Snížení těžby, zvýšení ceny

OPEC má pod kontrolou těžbu členských zemí tím, že stanovuje jejich těžební cíle. Od konce roku 2016 se ceny ropy zvýšily o více než 80 procent díky dohodě kartelu o snížení těžby ropy. Nyní se cena ropy Brent pohybuje kolem čtyřletého maxima blízko 85 dolarů za barel. Zákonodárci zaměřili na skupinu svůj hněv a znovu tvrdí, že poškozuje spotřebitele a zasahuje do volného trhu.

Středeční slyšení před senátním podvýborem pro antimonopolní praktiky, hospodářskou soutěž a spotřebitelská práva může poskytnout přehled o postoji exekutivy, domnívá se analytik Joe McMonigle ze společnosti Hedgeye Potomac Research. Jedním z vystupujících bude asistent generálního prokurátora z antimonopolního oddělení ministerstva spravedlnosti Makan Delrahim, který tento právní předpis podporuje.

Šance na schválení jsou nízké

Návrh NOPEC prošel oběma komorami Kongresu v roce 2007. Nakonec však bylo jeho definitivní schválení odloženo, protože tehdejší prezident George Bush mladší prohlásil, že zákon vetuje. Šance na jeho schválení ještě v letošním roce jsou zatím nízké, protože Sněmovna reprezentantů má zasedat už jen 16 dní, takže má jen málo času na cokoliv jiného než na nutnou legislativu, jako je udržení financování vlády.

Saúdská Arábie, která je největším světovým vývozcem ropy, se podle zdrojů obává, že snaha o schválení zákona NOPEC by se mohla změnit ve snahu prosadit zákon o uplatnění spravedlnosti vůči sponzorům terorismu JASTA. Ten umožňuje obětem útoku z 11. září 2001 v USA žalovat Rijád. Zákon JASTA je považován za hlavní důvod, proč saúdskoarabská státní ropná společnost Aramco váhala s nabídkou svých akcií v rámci primární veřejné nabídky (IPO) na trhu v USA, než byla tato nabídka odložena.

Počátkem tohoto roku americká obchodní komora a Americký ropný institut (API) sdělily Kongresu, že jsou proti zákonu. Vliv kartelu OPEC podle nich zmírňuje růst těžby v USA.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika