Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Zahraniční obchod Česka loni poprvé od roku 2010 vykázal schodek

Zahraniční obchod České republiky se zbožím vykázal za loňský rok podle předběžných údajů schodek téměř 1,46 miliardy korun, po předloňském zhruba 180 miliardovém přebytku. Bylo to poprvé od roku 2010, kdy se do Česka dovezlo zboží za více peněz, než za kolik se z něj vyvezlo. Důvodem loňského schodku byly zejména vysoké ceny ropy a plynu. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

V samotném prosinci loňského roku skončila bilance zahraničního obchodu ČR schodkem 15 miliard korun. Byl to výsledek meziročně o 30,9 miliardy Kč horší. Foto: iStock

„Obvykle záporná prosincová bilance zahraničního obchodu se potvrdila i tentokrát. Podle předběžných údajů za celý rok 2021 však přestalo platit, že Česká republika více zboží vyváží, než dováží a zahraniční obchod se vůbec poprvé od roku 2010 překlopil do červených čísel,“ uvedl vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ Stanislav Konvička. Důvodem podle něj byla drahá ropa a zemní plyn, ale i obecně vyšší ceny dovezených vstupů.

Bilance zahraničního obchodu se zbožím skončila v roce 2021 schodkem téměř 1,5 miliardy korun. Export sice loni meziročně stoupl o 13 procent, ale import vzrostl o 19,2 procenta.

V posledním měsíci loňského roku vzrostl vývoz zboží z Česka o 8,2 procenta v porovnání s prosincem 2020. Dovoz však stoupl téměř o pětinu. Prosinec 2021 měl o jeden pracovní den více než prosinec 2020.

Loňskou prosincovou bilanci nepříznivě ovlivnil především meziroční nárůst deficitu v obchodu s ropou a zemním plynem o 7,9 miliardy Kč, který byl důsledkem růstu cen těchto komodit na světových trzích. Dále se prohloubil schodek obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji i základními kovy. Přebytek obchodu s motorovými vozidly meziročně klesl o 6,7 miliardy korun.

Bilance zahraničního obchodu se státy Evropské unie skončila loni v prosinci přebytkem 49,6 miliardy Kč, což bylo o 6,8 miliardy méně než o rok dříve. Schodek s mimounijními zeměmi se meziročně zvětšil o 23,9 miliardy na 62,6 miliardy Kč. Deficit se prohloubil především v obchodu s Čínou a Ruskem.

(ČTK)